Tigarea electronica e un aparat. Conteaza foarte mult ce lichid folosesti. Conteaza la fel de mult cum a fost formatat acumulatorul, cat de des schimbi cartusele (cu tot cu plastic sau doar absorbantul). De asemenea, conteaza cat de zgarcit esti cu lichidul.
Am folosit cca. 4 luni DSE 901, un aparat bine gandit, cu atomizoare care traiesc (functioneaza) destul de mult. Cam de 3-4 saptamani am un ego cu acumulatori de 1100 mAh.
Fata de 901, are o gramada de avantaje: bateria functioneaza constant pana la ultimul puff (abur, fum, cum vreti), la 901 cu bateria de 280 mAh mergea cam 8-9 ore dar la sfarsit nu avea randament, merge cam 16-17 ore (fumam doua pachete de Rothmans), la 901 5 ore cu baterie de 180, 7-8 cu bateria de 280.
Singurele dezavantaje, poate e doar in cazul meu, eu sunt zgarcit: consuma mai mult lichid de cat 901, mult mai mult dar tot ramane mai ieftin decat alea cu foc, iar atomizorul se prajeste mai repede.
Ajungem la conul de protectie. Am crezut, la inceput, ca e doar o chestie de design. Ca face trecerea intre bateria groasa si atomizorul de 510. Nu e chiar asa. Opreste lichidul care e in plus. Te ajuta sa cureti aparatul doar cand crezi tu ca ai timp si chef (la 901 faceam asta cam de fiecare data cand puneam picaturi). Chiar daca lasi tigarea pe masa, la orizontala, (cum fac eu), nu curge, ramane in con, ala de credeam eu ca de design. In plus, cred ca si gustul e mai bun cu con decat fara, poate din cauza temperaturii care ramane "constanta", da' asta e tot o parere personala, poate total nefondata.
Nu voi recomanda un loc anume de unde sa-l cumparati, google e un loc bun pt. cautari, dar ca un om care a folosti 4 luni 901 si aproape o luna ego, recomandarea mea e ego din prima. Pret aproape egal, dintre aparatele de 3,7 V, cu siguranta are cel mai mare randament, baterie cat un incarcator portabil de 901 sau 510. Bateria suporta mai bine socurile mecanice decat 901 (am incercat doar din accidente, nimic voluntar).

Trebuie sa mai spun ca nu am incercat atomizorul de 510 cu baterie de 510. Cred ca e tot pe acolo, dar fara autonomie si cu scutgeri. Inca o parere personala fara sa trebuiasca sa puneti botul.

Inca ceva, nu sunt convins ca "trebuiasca" e romaneste. Serios, cine poate sa trebuie? Da' asta deja e alt subiect (topic pe romaneste).
De cand am ego aburesc din ce in ce mai bine.

Aia cu 7-8 ore sau 8-9 ore chiar da rau, da' n-o mai schimb.