nu contest rezultatele. doar durata lor. cine are impresia ca poate controla in vreun fel perioada de functionare de dupa resuscitare, se inseala amarnic. nu ai de unde sa stii cat te tine si sa investesti niste bani aiurea este cea mai mare prostie pe care poti sa o faci. faptul ca te scoti mai ieftin este, pe termen lung, o iluzie pe care unii o iau de buna.

asta se intampla din cauza faptului ca majoritatea oamenilor generalizeaza pe seama unor cazuri izolate. it's human nature. o sa spuna cineva, pai cum ca eu stiu X cazuri. adevarul pe care nimeni nu vrea sa-l recunoasca este ca nimeni nu stie care este masa totala de PS3-uri care au dat YLOD de la lansare si pana zi SI cate unitati din totalul celor resuscitate au functionat X luni. fara o asemenea statistica, sa spui ca se repara si sa te mai si bucuri ca dai banii ca sa faci chestia asta, e ca si cum te-ai imbata cu apa rece.

ceea ce rezulta, este punerea in balanta a cazului de mai sus impreuna cu achizitionarea unei console noi. eu am avut phatul respectiv de la lansare, deci de 3 ani si jumatate. daca si urmatoarea unitate ma tine la fel, atunci am o investitie de 3000RON pe 7 ani (adica aprox 100EUR/an). pentru mine, acest scenariu este unul acceptabil.