Vad ca multi nu au priceput care e treaba:

1. Huston was meant as a joke asa pronunta parintii mei si ai altor prieteni de ai mei numele, eu consider ca glumita se potriveste cu ce am scris in topic dar vad ca nu rade nimeni deci aparent am facut bine ca nu am devenit comediant;

2. Vad ca nu ati prins care e problema defapt: Imaginea unui gamer, nu a jocurilor.

Mama respectiva (ca si alti parinti de altfel) nu are nimic cu violenta din jocuri, dar cand a vazut ce fel de comenturi dadeau 'copii' de pe youtube cand vine vorba de console a crezut ca e din cauza gamingului (nici eu nu prea vad logica dar asta nu mai conteaza)

3. Nu e vorba neaparat de gameri hardcore ci de gameri in general. Sa elaborez putin:

Cel mai mare dezavantaj la noi e ca nu avem un format universal. Sa zicem ca iti cumperi un film pe DVD, il poti viziona la DVD-Player (orice DVD player) sau chiar si la PC daca ai un DVD Drive (majoritatea avem). Dar daca cumperi un joc...bau! Va imaginati cat de nasol ar fi sa existe filme exclusive Eboda sau filme exclusive Samsung? Ar fi un cosmar. Dupa ce ca un joc e deobicei mai scump decat un film, mai dai banii si pe consola si nici nu vei stii ce joc iese pe ce sistem decat daca stai si cauti pe net ore in sir. Dar mai exista o problema si voi explica acum (asta e vina producatorilor de jocuri):

Apuca orice joc la random din colectia ta si rasfoieste putin paginile manualului. Acum imagineazati ca nu te pricepi la jocuri. Intelegi ceva din ce abereaza aia pe acolo? (sa zicem ca vorbesti limba engleza fluent) Eu unul am facut experimentul asta cu 10 jocuri, toate manualele erau scrise cu picioarele. Ah, dar poate ei presupun ca tu deja stii toate alea. Atunci de ce mai avem manual? Pe gamer nu il ajuta, pe incepator nu il ajuta, e doar asa de forma.

Cat despre faza cu PC-Gaming o sa ma aleg cu multa ura ca trebuie sa recunosc asta dar...e mai rau decat pe console. Teoretic un PC e superior pentru ca poti sa ii faci un simplu upgrade sau in majoritatea cazurilor doar sa schimbi setarile jocului in loc sa cumperi altul si mai ai si grafica superioara pe deasupra (daca stai cu nasul in ecran si ecranul e de 30 de ori mai mare decat capul tau). In plus, merge orice joc de PC, sau cel putin asa zice propaganda. 3 sferturi din jocurile mele vechi nu functioneaza pe PCul meu modern iar cele care functioneaza ori nu au sunet ori crapa dupa un anumit timp. Genial! Am incercat 3 jocuri noi (cel putin pe atunci erau noi) si am patit urmatoarele chestii:

1. Bioshock a avut nevoie de 2 patchuri care le-am cautat ORE INTREGI pe net. Cand in sfarsit gaseam un link spre patch aflam ca siteul respectiv nu mai e in picioare sau nu mai are fisierul. Dai si mai cauta. Si toate astea pentru ca placa mea video nu era 'compatibila' cu jocul fara acel patch. Apoi dai si mai cauta pentru ca aparent acel patch nu merge fara alt patch. In sfarsit jocul a mers si mergea chiar bine pe medium settings dar totusi e mult prea multa munca pentru un joc pe care am dat banii.
2. Devil May Cry 4 avea o problema de sunet oribila: daca mergea muzica, nu mergeau effectele si vocile; daca mergeau vocile, nu mergeau restu; you get the point. Problema asta nu am reusit sa descopar de la ce era dar aparent sunt multi care o au.
3. Cireasa de pe tort SILENT HILL: HOMECOMING. Il asteptam cu sufletul la gura...apare jocul...il iau...avea un framerate slab dar era jucabil asa ca am indurat. Ajung la un anumit punct in joc, se aude un zgomot enervant, PAC-restart la PC. Mai incerc o data, ajung la acelasi punct PAC-restart la PC. Caut informatii pe net si in sfarsit aflu ce era de vina: placa...de...SUNET! Nici nu inteleg cum e posibil.

So...cam asta e. Poate pentru cineva cu mult timp si cu multa rabdare aceasta problema nu e asa de mare. Dar eu sunt foarte lenes, eu vreau sa cumpar un joc si sa mearga, nu sa ma rog de el. Deci pentru un inceptor sa treaca prin toate chestiile alea de mai sus, ar fi ingrozitor dar macar toata lumea are PC acasa.

Bine, industria mai face si unele greseli de marketing dar asta e un alt subiect asa ca nu voi intra in el.

EDIT: Al doilea patch pentru Bioshock nu era defapt un patch ci un fisier DLL. Sorry.