Quote Originally Posted by AndyZ View Post
Revanzarile nu sunt ilegale si nici nu cred ca vor fi, in alte tari exista lanturi de magazine care comercializeaza jocuri SH. Este o parte din industrie, fie ca le place producatorilor sau nu, iar trecerea vanzarilor SH in ilegalitate ar putea avea un impact negativ asupra industriei de jocuri (de exemplu, nemaiputand sa-si vanda jocurile mai vechi, gamer-ul poate n-o sa-si mai permita sa cumpere atatea jocuri noi).

Pana la urma, producatorii o sa se multumeasca cu aceasta portita pe care au gasit-o, si anume pass-urile online. Ori descurajeaza cat de cat achizitiile SH, ori le aduce si lor o felie din partea asta a pietei.

Pai daca ai cumparat jocul ala, producatorul si-a scos profitul pe care il astepta. Ca il revinzi, nu il intereseaza pe producator. Un joc, ca si o masina, il cumperi o singura data, apoi il poti revinde. Producatorii castiga din DLC-uri, accesorii branduite etc, iar Sony in cazul nostru, din Ylod, console mai mari, televizoare, boxe, providerii din internet, reclame etc. Deci e un ansamblu mai mare, un angrenaj mult mai complex decat pare la prima vedere.
Nu comparati pirateria cu SH ca sunteti culmea. Putin imi pasa ca producatorul nu castiga atunci cand cumpar un joc SH. Ar fi culmea sa ii mai datorezi ceva. Ce conteaza e consumatorul....el are banii.

Nu sunt de acord in schimb cu piratarea jocurilor, daca asta ar avea ca efect scaderea calitatii jocurilor sau a experientei multiplayer online, folosind aimbot, wallhack si alte tampenii de genul asta. Nu am nimic cu cei care pirateaza, ar fi culmea sa fie subestimat jucatorul doar pt ca foloseste un joc de pe torrent. Atat timp cat nu strica experienta de joc a celorlalti, e liber sa faca ce vrea cu consola lui.

Si sa fim seriosi, cine nu a folosit niciodata un soft "doctorit" pe un laptop, Pc etc ? (melodie, program, joc, film etc) ......eu zic ca doar cei care nu au deschis niciodata unul, dar nici aia ...pt ca sigur au cerut unui prieten "fa-mi si mie un cd cu mpetrei". Asa ca sa nu ne mai dam ingeri ca inca nu am murit.

Personal nu o sa imi modez consola si sunt multumit cu un joc la cateva luni, daca e un joc foarte bun.
Cu filmele nu sunt de acord sa dau 50 ron pe un BD. D-aia mi-am luat Ac Ryan playonHD mini