desi a trecut ceva timp de cand ai inceput thread-ul nu cred ca niste recomandari au cum sa strice .
Acum citesc seria Cantec de gheata si foc - George R.R. Martin. E un fantasy dar nu chiar Lord of the rings - in primele volume elementul fantasy e destul de putin prezent, mai mult stii ca e acolo si poate reprezenta o amenintare nevazuta. Cartea se bazeaza mai mult pe intrigi la curtea regala, tradari, lupte cu cavaleri, razboaie etc. Nu e deloc copilaroasa si te duce cu gandul mai mult la intrigile din Roma Antica. Foarte bine scrisa, accesibila ca stil dar complexa ca poveste. Recomandata peste masura .

De la Stephen King am auzit si eu ca Orasul BantuIT ar fi foarte buna (cum scria cineva mai sus) deci ia-o si pe aia daca poti.

Ceva mai micut dar foarte placut este Viata lui Pi de Yann Martell parca. Pe scurt: un baiat naufragiaza intr-o barca cu un tigru. Pe mine aceasta propozitie m-a facut sa o citesc si nu mi-a parut rau ca am facut-o. Incepe putin plictisitor dar isi da drumul dupa aceea. P.S. Eu am gasit-o in colectia Cotidianul, cu 2 lei intr-un anticariat. Deci n-ai nicio scuza.