A sosit vremea sa fac upgrade la receive. Bugentul m-a indreptat spre Denon 1311 (1200 ron din magazin) sau Yamaha 467 (tot 1150 ron nou, sigilat, dar luat de pe net, nu din magazin).

Dc ar fi sa ma iau dupa dotari Yamaha ar castiga clar avand in plus fata de Denon: un port pt conexiune optica digitala IN, un port pt conexiune optica coaxiala IN, un port pt audio analog IN, un port pt audio analog OUT, DAC-uri Burr Brown, un sistem mai bun de racire, terminalele gold plated si cel mai important YPAO.

Denon-ul are in plus fata de Yamaha o constructie mai solida (0.8 kg in plus), o putere mai mare si un nivel THD mai mic (6 ohms, 1 kHz, THD 0.7% la 110W pe canal fata de 6 ohms, 1 kHz, THD 0.9% la 105W pe canal).

Acum insa dc am fi sa rezumam sunetul din receiver doar la filme si jocuri THD-ul nu ar trebui sa conteze, insa cel putin pana in vara (cand planuiesc sa cumpar un amplificator stereo) voi asculta muzica (stereo nu rahaturi remasterizate 5.1) pe acest receiver. Va influenta asa de mult diferenta acea de THD calitatea sunetului intre cele 2 receivere la volum mare, sau este neglijabil acest aspect?

Sper sa pot obtine o "audienta" la avstore pt a asculta cele 2 receivere ca sa-mi fac o parere mai buna, dar in caz Nuca nu reusesc as dori sa am parte de niste sfaturi din partea voastra vizavi de problemele ridicate de mine asupra acestor 2 modele. Nu ma sfatuiti insa sa strang bani sa iau ceva mai scump, pt ca buzunarul nu imi permite din pacate.

DENON UK | AV Receivers
RX-V467 - AV Receivers/Amplifiers - Yamaha - UK and Ireland

---------- Post added 22-02-2011 at 10:02 PM ----------

am cumparat dupa niste auditii yamaha. e beton