Eu am explicat foarte bine cum merge treaba, poate daca o sa citesti cu atentie postul meu o sa iti dai seama. Hai sa-ti explic rapid :

Quote Originally Posted by RaverX View Post
Mie chestiile astea cu rezervare nu-mi plac. Nu cred ca am cerut nimanui sa-mi rezerve ceva. Adica am cerut, dar fara sa ma astept ca ala sa-mi rezerve "no matter what". Adica am zis ca-s interesat de ceva si ca as putea sa-l cumpar in data de X (din diverse motive), dar nu am cerut rezervare "ferma". Asa ceva nu exista fara un avans.
Eu cred ca de aici se intelege care-s asteptarile mele cand "rezerv" un produs. Nu ma astept la nimic si nici nu cer rezervare FERMA. Nu din cauza ca nu-s sigur ca nu vreau sa iau, ci pentru ca sunt constient ca e posibil sa NU POT lua. Cred ca asta e deosebirea dintre mine si tine, eu sunt un tip realist (unii ar zice pesimist), am trecut prin 30 de ani de viata si stiu ca NIMIC nu e sigur.

Tu zici :

Quote Originally Posted by mariushcrm View Post
in secunda respectiva nu aveam banii necesari (insa eram sigur ca o sa ii am in x ore, zile).
Eu te-as intreba : ce anume iti da siguranta ca o sa ai banii aia in x zile ? Faptul ca e zi de salariu ? Egal cu zero. Faptul ca tu ai primit pana acum constant salariul la o anumita data nu garanteaza ca va fi asa tot timpul. Si chiar daca primesti salariul nu e sigur ca o sa-l mai ai pana ajungi acasa. N-are rost sa intru in scenarii (pe care o sa le consideri copilaresti), iti zic doar ca se pot intampla chestii atat de simple care iti pot da peste cap orice asteptare. Iar de aici a rezultat urmatoarea afirmatie :

Quote Originally Posted by RaverX View Post
Si au fost destui care mi-au cerut sa le rezerv diverse chestii. Unde am putut am zis ok si chiar am rezervat, dar unde stiam ca nu-mi permit sa rezerv n-am promis nimic. Am avut odata la vanzare o placa video cu 550 lei si mi-a cerut rezervare cineva din Arad pentru cateva zile. Am zis ok si i-am tinut placa, intre timp am mai primit cateva oferte, dar n-am dat-o. Peste cateva zile tipul din Arad s-a razgandit. Nu m-am suparat deloc, i-am contactat pe cei care mi-au facut oferte si le-am zis ca e disponibila si am dat placa.
Cu alte cuvinte : eu niciodata nu rezerv fara sa stiu ca pot rezerva (si atunci specific clar : rezerv, dar NU neconditionat - adica in caz de forta majora nu onorez rezervarea). Pana acum n-a fost cazul, tot ce am rezervat am onorat, insa am avut destule cazuri in care cineva a rezervat un produs si apoi a renuntat la rezervare (de multe ori fara ca macar sa ma anunte ca "a gasit in alta parte" sau ca "nu mai are bani")

Asa ca da-mi voie sa nu cred in "rezervari". Iti mai dau un singur exemplu. In urma cu aprox 2 ani am vazut un televizor foarte fain in Carrefour, Sony, 42", full HD : 2000 lei. Pe atunci era un pret "bomba". Eu l-am vazut seara, pe la ora 9 jumate (am fost sa cumpar ceva mancare si mai erau 30 minute pana la inchidere). Iti dai seama ca nu aveam suma aia la mine in portmoneu, dar o aveam acasa, insa pana ajungeam eu acasa si inapoi magazinul ar fi fost inchis. Asa ca ... am cerut rezervare. Si nu oricum, ci am facut rapid un act si am lasat GARANTIE 100 lei. A doua zi (pe la ora 17, inainte sa ies de la serviciu) am mai sunat odata si mi s-a confirmat ca TV-ul ma asteapta. Am mers fericit si...TV-ul nu era acolo. Am intrebat ce se intampla si mi s-a zis ca a fost vandut dimineata !

Zic : pai am sunat in urma cu jumatate de ora si era aici. Mi se zice : ahh, am gresit, ne-am uitat in calculator (LOL) si acolo era. Mi-au dat banii de garantie si gata... Deci daca un magazin mare nu-si onoreaza rezervari (cu avans) tu vrei ca un user sa le onoreze fara avans. OK, tu faci ce vrei si gandesti cum vrei, insa da-mi voie ca eu sa consider rezervarea ... inutila. Poate sunt eu mai ghinionist, dar poate ca tu inca nu ai o experienta de viata suficienta ca sa realizezi cum "merg lucrurile". Judecand dupa afirmatia ta de inceput "eram sigur ca o sa ii am in x ore, zile" as merge pe ultima varianta - fara sa te superi pe mine, dar cand afirmi "eram sigur" e clar ca mai ai un pic de invatat de la viata...