Hardcore si Softocore tine de preferinta pana la urma. Softocore este mai usor:
-minimap
-spot
-siguranta ca fiind departe de angajament nu prea ai ce sa patesti
Iar Hardcore este mai dificil si uneori mai frustrant:
- te orientezi dupa memorie (trebuie sa stii toate locurile bune in lipsa killcamului)
- te bazezi mult mai mult pe informatia vizuala si auditiva (vezi de unde vine tirul inamic sau auzi sunetul armei, pana si motion sensorul bipaie mai tare cand e cineva aproape de unde a cazut bila, asa iti dai seama daca cineva e fix la usa casei sau e prin preajma ei repede in functie de unde ai plasat sensorul)
- sniperii sunt foarte eficienti (atat cu Grachul cat si cu VSSul sau SVUul), devine un " minigame" sa te feresti de ei, auzi gloantele, le stii pozitiile obisnuite si te pozitionezi in asa fel incat sa nu te prinda in linia lor de foc, iar cand ataci nu dai drumu la Left Stick, aici se simte eficienta unui SMG fata de un LMG si un AR (poti sa tragi din mers si sa eviti tirul sniperilor)

Normal si Hardcore sunt preferinte, pacat ca toata lumea prefera Normal fara sa fi incercat un pic de Hardcore, atitudinea de genul "meaaaa, m-a omorat sniperul si nu stiu unde e, meeeeaaaaaaaaaa, am murit iar de la sniper, ce ma campeaza jigodia si eu nu stiu unde e, hardcore e o porcarie plina de camperi". Un sfat ar fi sa incerci sa te misti mai tactic si sa nu alergi prin mijlocul hartii cu LMGul erect, fatza de betiv si bereta rosie ca imediat ti-a perforat plamanii un sniper.

La fel imi pare rau ca nimeni nu incearca Conquest, e un mod de joc mult mai echilibrat si hartile sunt mult mai bine facute (fata de anumite baze pe Rush unde ai o singura cale de acces spre baza inamica de 4 metri latime). Imi aduc aminte de un meci pe Normal pe Arica Harbour Conquest, vaai, peste tot vedeai "Death Squaduri" decate 4 medici toti calatorind in haita, cand deschidea unului focul toti incepeau sa traga Foarte haios, dar nu prea aveai ce sa le faci, pe Hardcore in schimb calatoritul in "haita" este o idee proasta pentru ca imediat ti-ai luat un Gustav in freza.