Quote Originally Posted by angellicus View Post
.

"A fost candva pe national geographic un documentar despre fenomene naturale ce ar fi cauzat despartirea marii...faptul ca exprimarea mea a fost gresita si ca sarcasmul tau e de 2 bani e cu totul altceva"

Concluzia pe care trebuie sa o trag din ceea ce mi-ai spus tu e ca Moise e un fenomen natural sau o forta a naturii? Asta consideri tu exprimare gresita? In a-l considera pe Moise un fenomen natural?!

Tinand cont de faptul ca Augustin a trait in 354-430, iar crestinismul a fost declarat religie oficiala in Imperiul Roman in 380, nu spui foarte multe. Dupa ceea ce ai scris se intelege ca rationalul in religios a aparut tarziu, cand de fapt practic coincid. "Pana la Augustin nimeni din sfera bisericii nu a incercat sa vina cu argumente rationale in aceasta dezbatere". Ca fapt divers, in problema formelor si a fondurilor, pentru ce au fost omorati zeci de mii de oameni (Inchizitia)?! Pentru forme sau fonduri?
"Conceptele centrale ale religie crestine insa, raman in picioare si astazi. In loc sa va uitati la forme, va sfatuiesc sa va ganditi mai mult la fondul problemei...". Nici macar dogmatic nu raman la fel, avand in vedere cate variatii sunt la crestinism. Cultul ortodox si cultul catolic cel mai la indemana exemplu.
Bine mai Nietzsche, in acel documentar se elaborau ipoteze care ar fi cauzat fenomene ce ar fi dus la despartirea marii in momentul in care moise si israelitii ar fi trebuit sa o traverseze.

Cand vad unii ca tine, tind sa cred in teoria darwinista...oamenii au evoluat din maimute, dar unii nu s'au dezvoltat atat cat ar fi trebuit...