Quote Originally Posted by MonkY View Post
Cred ca nu vezi imaginea de ansamblu. Una este sa ai 2-3... hai 4 titluri care au fost hituri mari, pe care sa le remasterizezi, si alta este sa iei un joc de pe o portabila si sa-l pui pe PS3. Una este sa "retraiesti" experienta jocurilor vechi si bune refacute, si alta este sa indemni developerii sa scoata ultimul joc al lor in alte n variante, la pret full, retail, pe BluRay.

Serios acum, preferati sa rejucati un Prince of Persia la care desi dupa ce s-a lucrat un an arata mai urat decat pe PS2 (eu am ramas socat de ceea ce au numit ei "refacut pt. HD")... sau preferati sa primiti un Prince of Persia nou nout... original, gandit de la zero pt. HD/FullHD? Eu merg pe a doua varianta... desi as prefera ca oamenii care au lucrat la Prince of Persia sa treaca la un IP nou... sa ma uimeasca cu altceva... nu sa-mi ofere aceeasi supa reincalzita.

Si mai serios acum... un PS2 il gasiti si la 250 RON. Un Dreamcast, cam tot asa... vreti sa rejucati adevaratele jocuri vechi si bune, nu mai asteptati remasterizari la 49.99, cand gasiti jocurile adevarate de PS2 si la 2.99. Just my 50 cents...
Se tot zvoneste ca Halo 1 ar primii remake pe engine-ul din Reach, daca s-ar face remake si nu remaster as fi dispus sa platesc 50-60$ pe un joc bun. Ce-as rejuca Hitman: Codename 47 pe PS3 in full HD...
As accepta si remaster de jocuri vechi, macar asa mai apucam si noi astia din generatia '89 sa jucam un joc facut la vremea lui intr-un garaj de cativa stundeti plini de creativitate si lipsiti de interese financiare. Imi doresc foarte mult sa joc Fallout 1 si 2 dar pur si simplu nu ma pot apropia de pixelii aia, si ma oftic ca m-am obisnuit cu standardul grafic actual.