Quote Originally Posted by rulzmaker View Post
Acest user, este defapt Console Games Forum - View Profile: 4rm4 acest user. Clona.
I-am vandut si eu un PS3 acestui pusti, care nu are mai mult de 14 ani, dar i-am cerut avans inainte. Dupa ce m-a luat cu niste povesti ca sa ma faca sa las la pret, m-am trezit dupa cateva zile dupa ce a luat PS3-ul de la mine ca l-a pus la vanzare cu 200 lei in plus fata de cat il luase de la mine.
S-au plans foarte multi de acest user si pe acest forum si pe CG.
Numele lui este Capraru Armand, Nadia e mamicuta lui.
Eh, te-ai gasit tu sa comentezi pe aici...ar fi bine sa stai in banca ta cuminte si sa nu vorbesti de altii, cand faci la fel...nu-i tin partea pustiului respectiv dar vreau sa subliniez ca sunt si oameni "seriosi" pe aici ce plang de ce li se poate intampla...

---------- Post added 28-05-2011 at 09:40 PM ----------

Quote Originally Posted by emanuel View Post
- TR de 20 ? si in cat timp acumulezi un asemenea rating ? Eu de ex. nu stiu daca cumpar 20 jocuri pe an - si binenteles marea majoritate de afara. Iar de vandut - doar cand nu imi place un joc il vand - iar asta se intampla destul de rar.
Ideea e ca in afara de vanzatorii profesionisti - cei care se ocupa cu vanzari pe aria bazar - restul nu prea au sansa sa obtina un tr de 20.

- cat despre plata in avans: Niciodata nu aleg asa ceva daca se poate ramburs. Ramburs-ul reprezinta o garantie in plus - te obliga sa trimiti un pachet - iar la un joc de cateva sute de mii, pur si simplu nu-ti convine sa tragi teapa (transportul si ramburs-ul costa destul). In plus, plata in avans inseamna 2 drumuri la posta pt cumparator.
Si apropo: tie ti-e frica sa trimiti ramburs ca nu cumva sa primesti coletul inapoi, dar mie sa nu-mi fiefrica sa iti trimit banii, si apoi sa astept ca poate imi trimiti si tu ceva ?

In Romania ramburs-ul ii sfant. Iar daca respecti cateva reguli de bun simt, nu prea ai probleme. De ex: nu tranzactiona bunuri care au valoare de 2 zerouri - e riscant si inutil -thread-ul asta e plin de tepe. Putini ti-ar trage teapa pentru 40 de roni, dar pt 200 sansele cresc exponential.
rambursul pentru ambele parti e riscant, plata in avans elimina unele cheltuieli postale dar multi nu vor nicicum sa-nteleaga asta. daca e sa o pateasca o pot pati ramburs, platesc mai mult pentru aceeasi teapa, daca e sa fie teapa. Deci chiar daca e pe bune sau teapa se cheltuiesc mai putini bani si ambele tabere sunt multumite, in cazul unei tranzactii reusite. Sa explic "babeste"?