Sincer, nu inteleg de ce asa multe discutii pe tema platii in avans vs ramburs. Este cel putin obvious ca e mai comod, ieftin, sa nu spun civilizat pentru toata lumea daca cumparatorul face plata in avans. Totul tine sa iti alegi "partenerul de afaceri" cu atentie, sa nu trimiti oricui, ca sa iti faci griji daca iti primesti bunul sau nu. Emanuel, din pacate nu sunt de acord cu tine. Nu cred ca persoanele care au multe tranzactii la activ si oarece "reputatie" de aparat ar risca sa dea tepe chiar si la 200-300 RON. Pana la urma CG e cea mai buna piata de desfacere pentru vanzare / cumparare / schimb in materie de jocuri de console. De ce ai risca respectul si credibilitatea ta pentru cateva sute de RON?

Eu, dupa cum se vede, sunt din Bucuresti, dar sincer, prefer sa primesc un colet prin posta (Cu plata in avans) decat sa ma intalnesc cu un user in capatul celalalt al orasului. Am serviciu, deci timpul ESTE un criteriu pentru mine (la fel ca pentru multi de aici), sa strabat toata capitala, ar insemna cel putin 1.5 Ore timp pierdut, cand am posta (sau eventual curier daca dispun de suficienti bani) si am coletul la "botul calului".

+ sa nu mai pun la socoteala ca multi dintre noi folosesc servicii de Online Banking (cu exceptia pustilor, pe care oricum in cele mai multe cazuri vrei sa ii eviti), si astfel, chiar si transferul banilor devine ceva foarte simplu, in max 1 min ai si rezolvat aceasta "formalitate".

Atat am avut de spus. Asa cum au spus si alti useri, singurul criteriu / factor de risc il reprezinta alegerea cumparatorului / vanzatorului