ia te uite ce thread vechi... ultimele post-uri in afara de cele de azi sunt din 2009 aprilie. Cred ca la scurt timp dupa m-am inscris si eu pe CG.
But anyway here's a part of my list (cred ca o fac in functie de platforma si in ordine oarecum cronologica...din cate imi amintesc):
1.Terminator: Mario si Duck Hunt
2.PC: Diablo 1, Doom, Netstorm, Age of Empires, Dune 2, Starcraft, GTA1 Rollercoaster Tycoon, Theme Hospital, Heroes 3, Warcraft 2 urmat de Warcraft 3 si TFT, Diablo 2, seria Prince of Persia, seria Gothic , GTA Vice city si San Andreas (in vreo 7-8 ani astea au fost jocurile care m-au impresionat cel mai mult si chiar si-au lasat amprenta. Deja la gaming-ul nu mai era un simplu hobby, it was a way of living pentru mine (o chestie pe care a mei nu au inteleso niciodata ).
3.Ps2: Final Fantasy X si XII, Gow 1 si 2, Shadow of the Collosus, Okami,Fatal Frame, Soul Calibur si Tekken (bine-nnteles ca am jucat si altele, da multe le-am incercat si pe PC s-au nu m-au impresionat asa de tare).
4.PSP:Final Fantasy Crisis core si dissidia, GoW Chains of Olympus+ Ghost of Sparta si poate Patapon
5.Ps3: Demon's Souls , GoW 3 si poate mai sunt cateva care nu imi vin acum in minte (anul asta nu am prea avut timp sa ma joc, iar ce am jucat pana acum nu m-a impresionat asa de tare precum celelalte jocuri mentionate).

Dupa cum se vede la PC am cele mai multe jocori, da cred ca din simplul fapt ca pe vremea aia aveam intre 7 si 12 ani si tot incercam genuri noi de jocuri care ma fascinau, sau incepeam o serie noua cu o poveste incredibila (POP de ex) si cred ca si faptul ca pe vremea aia jucam aproape orice imi mergea pe calculator si puneam mana. Acuma poate gusturile mele in materie de gaming au devenit mai rafinate si mai nimic nu m-a impresionat in ultimii ani. Observ ca inovatia incepe sa devina "a thing of the past" si toata lumea ramane la reteta clasica ce sigur le va aduce bani.

Seria Final Fantasy m-a cucerit de 2-3 ani incoace de cand am jucat X-le si XII-le pe PS2 si ma face sa regret ca nu am avut NES sau PS1 sa le joc si pe celelalte. Poate candva o sa le am pe toate . Oricum seria asta a devenit preferata mea, desi chestia nostima e ca atunci cand am jucat FF X nu am fost impresionat de el (am jucat cam jumatate de ora si l-am pus de-o parte si abea dupa ce am ramas fara jocuri bune de butonat am zis sa ii mai dau o sansa. Dupa inca 2 ore jocul pur si simplu m-a vrajit din cauza povestii, a personajelor, a lumii si a cinematics-urilor). Si aproape fiecare Final Fantasy m-a uimit printr-un mod sau altul, 90% dintre ele avand o poveste de 5 stele, un sfarsit emotionant si niste personaje de care ajungeai sa te atasezi cu adevarat (Zack, your actions where not forgotten). Desi in ultimul timp incep sa imi fac griji si pentru aceasta serie , Final Fantasy XIII parca a calcat cu stangul cand s-a lansat pe noua generatie de console (singurul lucru care ne-a uimit au fost cut scene-urile). Da in ciuda acestui mic detaliu, cred ca pot spune ca seria Final Fantasy e preferata mea dintre toate seriile jucate de bine, desi am descoperit-o abea de 2-3 ani si cred ca ar fi fost minunat de as fi jucat-o cand aveam 7-8 ani...ori asta ori as fi ignorato de la bun inceput ca nu intelegeam nimic