Legat la un TV full hd cum e mai bine sa setez ps3-ul: sa las doar 1080p bifat si sa fortez consola sa scoata orice joc in 1080p fie ca scrie pe cutie ca e compatibil fie ca nu sau sa bifez 720p si 1080p si sa las televizorul sa faca scalarea la 1080p?

am tot citit povesti pe net cum ca daca jocul nu e compatibil cu 1080p va rula in 576p, dar nu am reusit sa gasesc vreun articol mai nou (majoritatea erau din 2007-2008). S-a modificat prin software acest lucru, ca sa poata fi afisat in 1080p orice joc?

am facut niste incercari, si mie mi s-a parut ca atunci cand setez consola exclusiv pe 1080p si jocul suporta doar 720p parca se vede putin mai "smooth" decat atunci cand ps3-ul scoate 720p si face tv-ul upscaling. asta in joc.

ce am mai observat insa: ps3-1080p - daca tin apasat "P"-ul sa imi apara meniul acela cu inchiderea consolei, am observat ca textul este putin patratos, usor pixelat (se poate observa in special la bara separatoare de la data). pe de alta parte, cu ps3-720p - acelasi meniu este afisat perfect. asta doar in timp ce ruleaza jocul. in schimb, grafica mi s-a parut, repet, mai smooth cu ps3 setat la 1080p.

voi ce recomandati? sa las atat 720p si 1080p si sa faca TV-ul scalarea, ca sa nu fie nici o problema cu jocuri care nu suporta decat 720p (sau si 1080i) sau sa las doar 1080p sa faca ps3-ul totul? Si inca o data, exista probleme cu aceasta setare cu unele jocuri? sa treaca la 576p? Pana acum nu mi s-a intamplat cu niciunul din jocurile pe care le am.