Quote Originally Posted by MonkY View Post
Cu alte cuvinte, o mizerie... Inteleg sa se lupte cu pirateria, dar sa se bata chiar cu cei care inca mai cumpara originale (dupa buget, chiar si S/H... nu toti isi permit jocurile in launch day sau preorder)... parca e un pic cam prea mult.
Exact asta e si parerea mea. Eu cumpar multe jocuri, unele sigilate din magazin (dar cand le gasesc la promotii) si unele SH. Asta pentru ca nu-mi permit sa dau 40-50 lire (sau 200-300 lei) pe un joc nou aparut, mai am si alte cheltuieli si hobby-uri.

Probabil ca producatorii chiar asta vor : sa stopeze comertul cu jocuri SH, ei se gandesc ca vand un joc si daca ala se vinde mai departe (dupa ce posesorul initial l-a jucat) ei nu castiga nimic. Fals ! Unul care vinde un joc SH o face probabil ca sa mai faca rost de niste bani pt a cumpara alt joc nou. Ce se intampla daca jocurile SH nu se vor mai putea vinde ?

1.Cel care vinde jocul ramane cu el si probabil ca nu va cumpara un alt joc (sau nu va mai cumpara asa multe si asa des).
2.Cel care cumpara jocul probabil ca n-o sa aibe bani de unul nou asa ca se va orienta spre jocurile pirat.

Deci vanzarile de jocuri originale noi scad, vanzarile de jocuri originale SH ingheata, pirateria creste. Dar cine se gandeste la asta ? Aia de la marketing sunt de multe ori mai prosti ca niste maimute, dar sunt platiti foarte bine. Masura asta a fost ca si cresterea TVA-ului la noi : nimeni nu castiga, toata lumea pierde, se incurajeaza doar lucrurile rele (comert la negru, etc). La fel va fi si cu taxa asta idioata numita Pass PSN : in loc ca sa aduca mai multi bani va avea un efect contrar si va aduce si alte chestii negative.