Hmm, cum Dzeu de nu mi-am dat seama ca ne lipseste un astfel de thread pe ditamai forumul? Si presupun/sper ca nu o sa intrebe nimeni ce este acela un joc de tip TD, ca ne suparam. De fapt nu ne suparam, ii trimitem la definitie si-i rugam sa-si aduca aminte de hartile de Starcraft si Warcraft in care erau si niste towere

So guys... let's talk about TD's, unul din genurile mele preferate. Ce mai jucati lately, ce vi s-a parut mai deosebit (mai ales ca in ultima vreme au aparut cu sutele, in special clone la clona clonelor)? Si nu conteaza daca vorbim de PC, console, iOS, Android... Regula de baza a unui maniac de tower defense este asta: Orice TD trebuie incercat!

Eu de exp. dupa ce am epuizat cam tot ce era in materie de flash (e o adevarata moda a TD-urilor via Flash, printre care va recomand cu caldura cele cateva TD-uri din aria noastra de Arcade - in special Xeno Tactic 1 & 2)... am ajuns sa ma reprofilez pe iPad. Acolo pot spune ca este mama (si tatal, si fratiorii lui mai mici) ai TD-urilor. Si e si mult mai fun si simti ca ai controlul cu adevarat atunci cand manevrezi totul cu manutele tale (si nu cu mouse-ul)...

Printre titlurile mai mari care-mi vin acum in minte (si pe care trebuie neaparat sa le incercati), ar fi Sentinel 3 (+ addonul neaparat), Fieldrunners, Epic War TD, Tower Defense Lost Earth... La nebunie mi-a placut si opusul TD-ului (in care tu trebuie sa treci printre towere), Anomaly Warzone Earth. Superb! Iarasi foarte tare este Mach Defense in care practic produci tanks in loc de towers...

Voi ce mai jucati? Si care este TD-ul favorit?