Salut, am o intrebare sau mai degraba o nedumerire.

Sunt anuminte TV-uri de la Samsung si alte firme, care au o optiune de a dubla framerate-ul imaginilor pe care le redau. Cred ca ati vazut toti diferenta asta, adica un TV reda imaginea de pe player-ul dvd sau BR la un framerate "default" aprox 24FPS si de obicei in stanga sau dreapta lui se afla un TV care reda aceeasi imagine la un frame rate mult mai ridicat, ai impresia ca e la 60FPS. Cel care reda imaginea la un FPS mai ridicat stiu ca are un procesor de imagine care o modifica pt. a parea mai cursiva fara sa mai aibe tremuratul acela enervant.

Intrebarea mea este:

Daca as lega un TV nou cu acea optiune de dublare a FPS-urilor, la consola mea, este posibil ca joacele care sunt majoritatea la 30 FPS sa imi fie redate pe display-ul TV-ului la 60 FPS? ca in cazul filmelor de pe DVD sau BD sau chiar semnal TV? sau sa se vada mai fluent?

Intreb deoarece in cazul filmelor diferenta de FPS-uri este foarte mare. Din punctul meu de vedere as lasa filmele la 24 FPS dar la jocuri, mi-ar placea ca imaginea sa fie mai cursiva.

Cei care aveti astefel de TV-uri, ati incercat sa vedeti daca se poate?

Mersi.