Calificativele au rol de a reflecta realitatea, nu ramane la latitudinea fiecaruia. Trebuie sa existe un regulament stric in privinta acordarii acestora. In plus calificativele trebuie sa se acorde numai dupa finalizarea tranzactiei, asta cu sa vezi, ca nu ne-am inteles, si m-am suparat ca a dat jocul la altcineva, si mai stiu eu ce prostii debiteaza unii pe aici, aoleu ii dau negativ ca am pierdut 15 minute din viata discutand cu el si nu mi-a dat mie consola sau jocul, iar in alea 15 minute userul lezat negociaza 14 minute sa scoata produsul la 25% din pret.

Nu mai retin exact cate tranzactii nefinalizate am pe forum. Primesc mesaj de genul: "Da shi mie id tau", bun, il dau, ca doar nu este vizibil, in anunt, plus nr. de telefon. Discutia incepe asa: (ma refer la un Wii fit, nou. Nu mai am arhiva la messenger, dar incerc sa reproduc)

User: merge bine?
Eu: este nou produsul
User: cate ore a fost folosit?
Eu: produsul este nou, nu a fost folosit niciodata
User: e zgariat?
Eu: repet: produsul este nou, nu a fost scos niciodata din pungile lui
User: cdu e zgariat?
Eu: scrie clar in anunt ca este sigilat, toate detaliile acestea sunt in anunt
User: nu citesc pe acolo, ca poate aleas la misto scrise ------ (ca o paranteza, acolo pot sa scriu la misto, dar aici nu )
Eu: ok, ti-am rescris aici
User: --------- inca cate minute de balarii ---------, apoi
User: ok, il cumpar, zi cum facem, eu is din buc
Eu: eu din jud Braila, trimit prin posta romana cu plata ramburs
User: mai lasi ceva la pret? (dupa 15 minute de discutie, poate mai mult, ma intreaba de pret, asta ar trebui sa fie prima intrebare)
Eu: ofer transport gratuit
User: e bn asa, il iau, cum facem
Eu: imi dai adresa, si maine il expediez
User: bn, te caut eu cand am bani



Ce sa mai zic? Trebuia sa-i acord 100 de negative. Sa-mi amintesc cine era, nu mai am PM-urile si nici nu mai stiu ID-ul.

Discutia a durat in jur de 20 de min, am scris doar ce mi-am adus aminte, nu am reprodus identic limbajul interlocutorului care era deplorabil.