Quote Originally Posted by RaverX View Post
Si eu fac la fel, plus ca ii ignor si pe cei care vorbesc cocalareste (fara cratima, cu k in loc de ca, etc). Insa aici era vorba de altceva, de acordarea unu TR negativ cand tranzactia n-a fost efectuata. O rezervare neonorata n-ar trebui sa fie motiv de TR negativ, asta e pararea mea. Cat timp n-ai fost pagubit (adica ai dat bani si n-ai primis produsul sau ai primit un produs cu probleme) n-ar trebui sa ai dreptul de a acorda TR negativ.

Cel care iti rezerva un produs iti face o favoare. Daca nu reuseste din diverse motive sa se incheie tranzactia nu inseamna ca ai dreptul sa-i dai negativ. Si nici invers. Eu am avut la un moment dat la vanzare o placa video destul de scumpa, gtx260 oc, era la vanzare cu 550 negociabil. Un tip din Arad m-a rugat sa i-o rezerv timp de o saptamana. Am fost de acord. In saptamana aia am primit 3 oferte si le-am refuzat. Dupa o saptamana tipul mi-a zis ca nu mai poate cumpara placa. Trebuia sa-i dau negativ ? NU ! Eu am fost de acord sa-i fac rezervarea si gata. I-am contactat pe cei care mi-au facut oferte si unul din ei a cumparat placa.

Iar cand vreau ceva NU rezerv din principiu pentru ca stiu ca se pot intampla multe si poate nu fac rost de bani cand cred eu sau apare ceva mult mai important. Personal nu-s deloc de acord cu rezervarile. Exceptie fac rezervarile pe termen foarte scurt, gen : vezi un anunt seara tarziu si n-ai cum sa-l platesti sau sa te intalnesti cu vanzatorul atunci si ii scrii sa rezerve pt a doua zi dimineata. Atat. Nu prostii de genul : rezerva-mi 5 zile produsul, etc, etc. Nu merge asa. Ai bani mergi si cumperi. N-ai bani, astepti sa-i ai. Sau mergi si faci un credit la banca si platesti dobanda.

E chiar nesimtire sa vina unul fara bani sa apeleze la tine sa-i rezervi un produs si apoi sa-ti dea negativ. Fratele meu, tu n-ai bani sa cumperi, dar ai tupeu sa dai negativ ? Poate sunt cam acid aici (asa-s eu de multe ori), dar multi uita de unele aspecte mai "interesante" daca nu i le expui un pic exagerat.
Ai luat-o rau de tot pe aratura. Cei doi s-au inteles sa-i dea 70 de lei pe produs. Apoi vanzatorul s-a sucit si a incercat sa stoarca mai multi bani de la el incercand, probabil, sa profite de faptul ca omul chiar isi dorea produsul. Negativ direct. Ce tot atata vorbarie aiurea. Sa-si respecte cuvantul dat sau sa nu mai ''faca afaceri''.