Nikon 1 este in clasa cu GF3, respectiv un aparat infect de mic de uitat in buzunar, cu obiective si accesorii. Atat Panasonic, cat si ceilalti jucatori ai pietei micro-cusaufaraoglinda-etc au ajuns la concluzia ca aparatul este mai mult cumparat de fotografi amatori, la inceput de drum, decat ca aparat de backup pentru profesionisti. De aici micsorarea "logica" suferita de la GF1 la GF2 si apoi 3.

De cand am vazut GF1, m-am indragostit de el. L-am considerat un rangefinder mai ieftin, nu o sapuniera cu gama de accesorii. Am vrut sa il am ca backup sau de ce nu, aparat principal, reusind sa lege foarte bine mai multe aspecte, dar mai ales avand calitate dslr in dimensiuni mici, un must-have pentru fotografia de strada. Apoi a devenit populara gama NEX, cu senzorul mare intr-o carcasa RIDICOL de mica si toata piata a urmat trendul. Tipologia Paris Hilton nu are nevoie de o sapuniera in posetuta, are nevoie de un DSLR cat mai scump, mai fancy si mai blingy. Hence the pink.

• 10fps bursts, but with AF locked, it can shoot at up to 60fps, which is the world's fastest continuous shooting speed, according to Nikon
Adica filmeaza si in loc sa salveze cadrele in "MotionJPEG", le salveaza individual. Ori chiar este un miracol si realizeaza fotografii adevarate la viteza asta, nu stilluri la 1080p?