Quote Originally Posted by cryyo View Post
Hoti exista, ok, dar frate daca ai reusi sa vinzi o vila fictiva cu 300.000 eruro mai inteleg, dar sa te halosesti la 50-70lei, cu riscurile de riguare, asta imi scapa ca intelegere.
Din pacate gandesc diferit, lor li se pare normal sa tepuiasca "fraieri", indiferent de suma. Si nu cumva sa crezi ca aia calculeaza raportul bani castigati/risc asumat. Daca pot sa tepuiasca pe cineva o vor face si pt 5 lei. Si trec mai departe, pe unul il tepuiesc cu 5 lei, pe altul cu 100, pe altul cu 30, dupa cum se poate.

Si problema e ca nu-s putini care gandesc asa, sunt foarte multi tepari la noi in tara si asta ii afecteaza cel mai mult pe userii onesti, lumea nu are incredere in nimeni. Pe forumurile noastre greu iti plateste cineva in avans marfa, toti vor cu ramburs, chiar daca e mai complicat de trimis asa si e si mai scump. Chiar daca ai calificative multe se uita la tine dubios daca le ceri plata in avans, chiar si la sume foarte mici.

In schimb pe forumurile din Germania lumea n-are probleme de astea, platesc sume importante in avans si nu-si pun o secunda problema de a fi tepuiti. Eu doar sper ca odata si odata sa se implice si politia in chestiile astea si sa fie niste pedepse serioase pt tepari, momentan extrem de putini tepari sunt prinsi de politie si chiar si aia prinsi scapa in 99% din cazuri pt ca-si retrage plangerea pagubitul.

Inca o chestie vreau sa zic, am mai zis-o aici recent si o repet acum, poate o sa inteleaga lumea acum : a primit un user calificativ negativ si eticheta de neserios pt ca n-a mai vandut un joc altui user. Din pacate asta il arunca in aceeasi oala cu teparii ordinari in ochii multora, multi care vad un calificativ negativ nici nu mai discuta cu tine...