Un GTX 580 si un i2500k tactat la 4Ghz duc jocul in 1080p pe Ultra la 60fps, nu trebuie multi GPU. Motorul lui B3 e pretentios. Iar Uncharted 2 arata slabut fata de B3 pe Ultra. Au fost niste "leak-uri" si baietii inventivi au facut teste.

Uncharted 2 si Killzone 3 arata mai bine decat multiplatformele pentru ca e folosit CELL-ul pentru partea de grafica langa RSX, de aia. In restul de jocuri multiplatforma nu a stat nimeni sa lucreze special versiunea de PS3 sa beneficieze de extra puterea CELL-ului. Asa ca folosesc RSX-ul, care e slab. Rezultatele le vedeti singuri.

Insa chiar si pe LOW jocul arata mai bine ca multe jocuri multiplatform. Am vazut gameplay pe PS3, chiar e jucabil fara probleme. Jocul e cinematic, mediul total destructibil, daca nu va avea belele care le are RAGE nu vad de ce nu ar fi o experienta placuta si pe consola.

Am o nelamurire, si nu e prima data cand constat asta. Nu va inteleg uimirea cand se spune ca versiunea de consola a unui joc e echivalentul versiunii Low / Mediu pe PC... chiar e cineva aici care se asteapta ca versiunea de consola sa arate la fel ca aia de high pe PC, sau mai bine? E hardware de 2005 in consola versus presupus hardware de 2011 in pc-uri. E normal ce se intampla.

Nu stiu cat incearca B3 sa salveze industria de gaming pe PC. Stiu ca motorul are platforma master pe PC si DX11 din motive de demonstratie tehnologica. Nu cred ca faptul ca are un motor grafic teapan va ajuta la vanzari foarte mult. Sunt niste parteneriate cu nVidia, Intel si Microsoft in spate. De unde au iesit neste verzisori. Se vor cumpara multe procesoare si placi grafice in aceasta perioada [vezi cazul Crysis] cand per ansamblu Crytek a avut profit serios [care nu a venit numai din vanzarea jocului].

Pe piata de console profitul pentru un developer vine exclusiv din vanzarea jocului. Pe PC mafia e mai mare, si profitul poate veni din mult mai multe directii, pe care noi nu le stim, si ne intrebam oare daca au vanzari asa slabe fata de consola, de ce mai si scot jocul pe PC? Poi na, ne intrebam da va zic eu sigur, scot pentru ca le iasa bani, nu scoate nimeni pe PC jocuri din bunatatea inimii lui.