DanTe23: legat de LG, as avea cateva sute de cazuri cu probleme. Nici n-as sti de unde sa incep. In plus, lucrand in domeni (IT&C), vad si eu ce e prin service-uri. Si in principiu LG bate tot (la cantitate pe metru patrat). In plus, IQ-ul n-a fost NICIODATA punctul forte al celor de la LG (ex Goldstar). Mai mult, ii urasc pentru ca sunt cei care au "inventat" aberatii gen "contrast infinit" si "nu stiu ce dinamic". Pe deoparte ma bucur pt. ei ca au reusit sa masoare infinitul (a se mentiona ironia)... pe de alta parte ma oftic ca au inceput toti sa se ia dupa ei (deh, altfel pierdeau target, clientii creduli care aleg un produs doar dupa specificatiile pe hartie, indiferent ce au in fata ochilor). Iar chestia cu dinamic... well, cand nu poti fi cel mai bun pe ceva masurabil, atunci vii cu chestii gen "in momentul x, in scena y, cu setarile z, noi avem cel mai bun contrast". Pfft.

Referitor la ochelari 3D, sunt in principiu 2 mari clase: activi si pasivi. Ceea ce se foloseste acum pt. 3DTV sunt tehnologii active (chiar daca unii au trecut la "battery free")... Noua manie pare a fi "autostereoscopia", ceea ce foloseste Nintendo pe 3DS si LG pe telefoane (si mai nou pe anumite tv-uri). Si Toshiba a venit cu niste inovatii tari (din pacate Toshiba foarte rar "calca" pe teritorii straine gen Romania)...

Anyway, revenind la recomandare in jur de 3500 RON... sincer la suma aceasta nu vei gasi nimic perfect in 3D, dar in bugetul acesta te-ai incadra la un Samsung (un 40D6500) sau un Panasonic (un P42ST30E). Daca iti este frica de burn in, mergi pe LCD. Daca ai reusit sa observi diferenta (de culori, acuratete, unghi de vizualizare, viteza) la plasma... atunci Go for plasma! Iar la plasma, cu parere de rau o spun (pt. ca nu strica niciodata concurenta buna), dar de cand nu mai este Pioneer pe piata, Panasonic este si probabil va ramane singura solutie viabila. Thx God ca inca mai scot cei de la LG si Samsung plasme ieftine... altfel si in ziua de azi un Panny serios ar costa cat un Pio Kuro (o clasa de care nu m-am putut atinge niciodata, desi am testat-o si am salivat langa ea de multe ori). Ca idee, pe cand un Panny capat de linie de 50" costa 10.000 RON, un Pio Kuro costa cel putin 16.000 RON la aceeasi diagonala. Cateodata sunt niste limite peste care unii ca mine nu pot sari (decat daca ar castiga la 6 din 49).

Oricum guys, eu va fac din nou aceeasi recomandare (si o voi face la nesfarsit pana se va plictisi toata lumea si va face acest lucru): inarmati-va cu rabdare, consola favorita sau playerul favorit, ceva disk-uri de test... luati cei mai buni 2-3 prieteni mai priceputi (a se citi cu ochiul ager), si mergeti prin magazinele de profil (nu Auchan, Cora & Co). Puneti ochii pe ce va place mai mult (ramaneti si voi la 2-3 modele) si cereti sa vi se puna unul langa altul. Conectati-va jucariile la TV-uri, setati asa cum va place... si start testing. In final, alegeti ce va place cel mai mult cum arata, nu ceea ce va recomanda X sau Y.

Daca vi se spune ca nu se poate asa ceva, le spuneti adios si mergeti in alt magazin. Cine vrea sa vanda... va va oferi posibilitatea de a testa.

Also, mai ales la modelele mai scumpe... daca luati din magazine gen Altex, Media Galaxy... nu ezitati sa intrebati si daca este ultimul pret. Eu am ramas socat cand am luat o plasma... sa ma trezesc cu (doar pentru faptul ca am intrebat) o reducere de 1000 RON. Sincer de fapt eu incurcasem magazinele (deh, dupa o zi de alergatura si teste), si i-am intrebat de ce este atat de scump fata de pretul de pe site. S-a dus omul pana in spate si s-a intors cu un pret nou. Si nu, am cerut un TV sigilat, nu ceva din raft (mare atentie cu cele folosite - nu numai ca majoritatea se tin pe modul Dynamic sau Showroom, dar multe din ele sunt si refurbished/reparate si re-aduse in magazin).

Bafta!