Un review foarte bun, dar pe unele parti, nu este complet iar pe altele oferi mult prea multe spoilere. Nu cred ca e cazul ca, intr-un review, sa povestesti povestea jocului sau, si mai rau, sa dai detalii despre cine, ce face in joc si sa nu mai lasi oamenii care inca nu l-au jucat, la nici doua saptamani de la lansare, sa descopere.

Pe de alta parte, jocul mi se pare putin mai slab decat primul.

DA ! are mai mult content, dar parca atat. Orasul este mare doar ca privire, ca pe parcursul jocului ajungi sa te plictisesti de aceleasi cladiri si aceleasi locuri pe care le vizitezi. Faptul ca nu are timpi de incarcare cand te plimbi prin oras, este un mare plus, dar totodata, te face sa realizezi cat de mic este, de fapt, acest oras.

Sa nu mai zic de faza cu misiunile. Intr-adevar, dupa ce selectezi o misiune, vezi reflectorul cu simbolul liliacului pe cer si te indrepti spre el. Dar in 80% din cazuri, acela arata doar un punct anume dintr-o arie destul de mare pe care trebuie sa o analizezi pentru a putea incepe misiunea. Sa fim seriosi. Este Batman. Sigur puteau face un gadget pentru asta, macar pentru un nivel mai mic de dificultate, pentru cei ce-l joaca de placere, nu de placerea sadica de a pierde timpul explorand. Este absurd sa te invarti injurul unui punct. Am ajuns, astfel, sa pierd chiar si 10-15 minute sa gasesc "intrarea" intr-o misiune, cel mai mult timp pierzandu-l in combat random, pe strazi, lucru evitat mai spre sfarsitul jocului, de monotonie si plictiseala. Care combat, pot spune ca este bine realizat cand inamicii sunt grupati intr-un interval de 1-2m fata de Batman. Cand distanta care-i desparte este de 4-5-10m, el are aceleasi animatii, doar ca intre inamici sare/zboara intr-o pozitie de lupta, urmand ca spre urmatorul sa "ajunga" la fel. Oricum, chiar si asa, tot este cea mai buna experienta de combat hand-to-hand dintr-un joc, de pana acum.

Grafic a suferit imbunatatiri doar la detaliile personajelor, la adaugarea unor texturi mai mari. In rest, se vede vechimea motorului grafic prin multitudinea de texturi mici de pe cladirile din oras. O sa spuneti ca nu conteaza grafica la asa un joc si va dau dreptate, doar ca diferenta dintre texturile personajelor si a locatiilor este destul de mare. Sa nu mai spun ca pe tot parcursul jocului ninge, dar nu vedem nicaieri zapada pe jos, sa lasam urme, sa vedem orasul schimbat de aceasta zapada (la fel cum l-a schimbat Ivy pe primul cu plantele ei).

Restu ai acoperit foarte bine in review

Nota mea personala, pentru acest joc, este 8.

PS: vocea lui Penguin este data de Nolan North (Nathan Drake din seria Uncharted)