Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
Totusi sa nu comparam PSV cu iPhone care are doar joculete.
Nu vreau sa incep un versus... dar cred ca nu te-ai jucat prea mult pe iOS. No offense, dar pe iOS exista chiar si MMORPG-uri... lucru care nici pe PS3/PSP/PSV nu exista, dupa atatia ani. Si culmea e ca sunt al naibii de bune, mai ales avand in vedere ca merg pana si pe generatii mai vechi de iPhone (nu stiu cine i-a oprit pe Sony sa faca un MMORPG gen Order & Chaos, de exp.).

Cat despre "doar joculete" pe iOS, daca ma gandesc la cateva gen Starfront, NOVA, Seria Asphalt, Seria NFS, Death Rally, Split/Seccond, GTA Chinatown Wars, GTA 3, Galaxy On Fire, Mortal Kombat, Real Racing, Mirror's Edge, Battlefield, Infinity Blade, Dead Space, Red Alert, Fifa 11 & 12, Tiger Woods, Dark Meadow, Epoch, Final Fantasy (1-3), ShadowGun, Sonic, Seria Gangstar, Rainbow Six, Command & Conquer, NBA, NHL, NFL, and so on... mie unul nu mi se pare deloc a fi "doar joculete"... ci titluri serioase. Poate te refereai la chestii gen Angry Birds, Where is My Water, Fruit Ninja, Plants vs Zombie, Cut The Rope, Contre Jour, Osmos, World of Goo, Machinarium si alte "joculete"... care insa au rupt topurile la vanzari si au facut din publisheri necunoscuti milionari in dolari. Asta pentru ca au venit cu originalitate, gameplay... ceea ce din pacate nu prea am mai vazut pe PSP in ultima vreme.

Eu unul sunt satul de remake-uri... si reboot-uri. Daca ma uit un pic critic, cu ce vine PSV la lansare? Uncharted? (nu avem deja 3?), Everybody's Golf (serios?), WipEout 2048 (again?), ModNation Racers (nu exista deja?), FIFA (oh), Touch My Katamari (not again), Plants vs Zombies (ah, deci si ei vor "doar joculete"?), Virtua Tennis 4 (un alt "original")... si cireasa de pe tort... Lumines (originalitate la maxim)...

Deci nu stiu ce sa spun... dar e ca si cand si-ar taia singuri craca de sub picioare... Titluri re-lansate, preturi mari, autonomie doar 3 ore, 3G limitat, fara multi-account... e complicat. Sa speram ca pana la lansarea in US/UE se vor mai limpezi lucrurile. Pana atunci, PSV-ul la mine s-a transformat dintr-un "must have" intr-un "mai amanam...".