Quote Originally Posted by MonkY View Post

Eu unul sunt satul de remake-uri... si reboot-uri. Daca ma uit un pic critic, cu ce vine PSV la lansare? Uncharted? (nu avem deja 3?), Everybody's Golf (serios?), WipEout 2048 (again?), ModNation Racers (nu exista deja?), FIFA (oh), Touch My Katamari (not again), Plants vs Zombies (ah, deci si ei vor "doar joculete"?), Virtua Tennis 4 (un alt "original")... si cireasa de pe tort... Lumines (originalitate la maxim)...
acuma exagerezi un pic mai Monky. Acel Uncharted e asteptat cam de toata lumea si din cate am vazut are potential (tocmai am citit un review care i-a dat 10 din 10). Un joc din seria Katamari parca nu a mai aparut de la PS2 incoace (scratch that... nu a mai aparut de 3 ani pe PS3 si apoi de 5 ani pentru Xbox 360), iar la jocuri gen Virtua Tennis si Fifa cata inovatie si originalitate vrei? Ma gandeam ca o sa zici de jcouri gen Ninja Gaiden Sigma Plus sau BlazBlue Extended Version care intr-adevar ofera doar cativa luptatori noi, capitole in plus sau costume bonus fata de versiunea originala.

Iar din lista aia imensa de jocuri lansate pe iOS, majoritatea sunt jocuri lansate pe consola da la cativa ani distanta (Dead Space, Mirror's Edge, Battlefield), unele sunt remake-uri dupa zeci de ani, adica aceeasi miscare cum o fac cei de la Sony cu jocurile de PSN (Final Fatnasy 1-3 de exemplu), iar o mare parte din jocurile de pe lista fac ca un nou joc Katamari sa para a fi "parintele inovatiei" (aici ma refer ala Fifa, Tiger Woods, NBA, NFL si toate cele). Foarte putine jocuri au fost original facute pe iOS (cum ar fi Infinity Blade) si nu au fost lansate mai intai pe PC/console iar apoi portat si adaugat touch screen support sau alte chestii.

Eu sunt de parere ca la produsele celor de la Apple, baza reprezinta tot indie developerii care aduc ceva de x ori mai bun decat ceva lansat de un mega studio. Dar din cate am observat, recent cei de la Sony au acordat o atentie mult mai mare indie developerilor, ceea ce nu poate decat sa le aduca castiguri.

Cat despre line-up-ul PSV-ului? Consider ca e unul dintre cele mai bune din care am vazut (care ar ingropa pe cel al 3DS-ului sa zicem) si se poate vedea ca cei de la Sony cat de cat si-au invatat lectia...macar la capitolul asta. La altele.... mai au de lucru (le-a mentionat si MonkY mai sus).


l.e. nu poti sa spui ca asta nu e un lauch-up...bun, cel putin. Eu ma gandeam ca sutn vreo 10 jocuri la inceput... dar acuma vad ca sunt peste 30. Si nu poti sa spui ca nu exista varietate... http://www.vg247.com/2011/12/22/scea...launch-titles/

p.s. punem pariu ca in topul vanzarilor lupta cea mai intensa o sa fie intre Uncharted siiiii Plants vs Zombies? .Mai in gluma, mai in serios astea doua o sa se vanda foarte bine.