Quote Originally Posted by erik95 View Post
@MonkY: Sony nu a pierdut inca batalia cu Apple si Google.
Teoretic nici nu exista o batalie... Sony momentan nici nu mai exista pe piata handheld-urilor. Vom vedea in 2012 daca au ceva de spus...
Quote Originally Posted by erik95 View Post
Jocurile pentru iOS/Android nu sunt inca suficient de bune, sunt unele jocuri interesante si unele jocuri care arata destul de bine, dar totusi putine.
Nu stiu care sunt acele "putine" jocuri, dar eu nu am timp sa le joc nici macar selectiv...
Quote Originally Posted by erik95 View Post
Mare parte din jocurile mentionate de tine sunt destul de vechi si nu se ridica la nivelul grafic al jocurilor de PS Vita, cel putin momentan.
Din fericire, nu mai sunt "graphic whore" de mult... Conteaza grafica, dar mai mult conteaza pt. mine originalitatea, povestea si gameplay-ul. Daca are si o muzica buna, poate fi si pe 8bits... nu-mi trebuie quad core pt. asta
Quote Originally Posted by erik95 View Post
Ca sa nu mai vorbim de pretul lor, fiecare costand cam 10$, deci nu cumperi decat vreo 5-6 jocuri de iOS, nu 50.
Gresesti. 90% din jocurile de acum sunt 0.99 USD! Unde mai punem ca majoritatea au zile in care sunt FREE (Sony nu prea cunoaste cuvantul Free... decat atunci cand pierde datele cartilor de credit ale clientilor). In restul timpului, majoritatea jocurilor sunt 1.99 USD... doar cele premium ajung sau sar de 5 USD. Si chiar si acelea, le poti astepta linistit si cumpara la pret minim sau chiar lua gratuit.
Quote Originally Posted by erik95 View Post
Si sa nu uitam un alt lucru esential: pretul. Un iPhone costa 600$, cat costa PS Vita? Nu cumva 300$? Pai... cumperi 2 console cu banii pentru un iPhone (ok, o consola si un telefon/tableta decent(a) pentru browsing si ceva office).
Un iPhone 3GS il poti cumpara linistit si cu 3-500 RON. Un iPhone 4 ti-l iei linistit cu 99 EUR la abonament... In plus, comparam mere cu pere. Pe un iPhone pot sa lucrez, pot sa dau telefon, fac browsing ca omul normal, fac poze serioase... Nu uita ca PSV-ul este strict o consola pt. gaming. Si-atat. Si mai mult, o consola care tine 3 (TREI) ore!!! Sincer, nu as da nici 50 USD pe un telefon care sa ma tina 3 ore... Oricum, iti scapa din vedere faptul ca desi e "ieftin" PSV-ul (recunosc ca pretul e ok pt. cate nebunii are pe el), daca-mi vine cu jocuri la 69.99 USD, ma lasa rece. E inadmisibil ca o consola portabila sa coste cat 4-5 jocuri...
Quote Originally Posted by erik95 View Post
Este exact ca "razboiul" PC vs consola. Jocurile de PC vor arata dupa o perioada mai bine, e inevitabil. Totusi sa spui ca Vita a fost deja egalat... tehnic poate, dar sa nu uitam de optimizarea care se face pe o astfel de consola, vezi din nou consola vs PC.
Nu chiar... iOS-ul si Android-ul nu sunt totusi Windows-uri. Mai degraba sunt OS-uri de consola... pentru ca nu au nevoie de drivere, antivirusi and so on. Nu au nevoie de upgrade la placa video de 20 mil odata la 6-12 luni... Deci comparam iarasi mere cu pere. Mai ales ca pt. iOS sunt optimizate jocurile in draci (este binecunoscut "CTC"-ul Apple).

Sincer, pentru mine smartphone-urile si tablet-urile sunt noile console portabile. Dovada ca si WiiU va veni cu un "tablet"... dovada stau si cifrele in vanzari. Anyway, sper ca si PSV sa faca parte din noua familie a jocurilor portabile... dar mai are mult, mult prea mult de invatat. Momentan din partea mea are nota 4/10! Sorry...