Gresesti. 90% din jocurile de acum sunt 0.99 USD! Unde mai punem ca majoritatea au zile in care sunt FREE (Sony nu prea cunoaste cuvantul Free... decat atunci cand pierde datele cartilor de credit ale clientilor). In restul timpului, majoritatea jocurilor sunt 1.99 USD... doar cele premium ajung sau sar de 5 USD. Si chiar si acelea, le poti astepta linistit si cumpara la pret minim sau chiar lua gratuit.
Recunosc ca am gresit, mai uitat acum pe market si am vazut ca majoritatea jocurilor premium sunt cam 5-7$, si au fost jocuri premium si la 10centi.

Un iPhone 3GS il poti cumpara linistit si cu 3-500 RON. Un iPhone 4 ti-l iei linistit cu 99 EUR la abonament... In plus, comparam mere cu pere. Pe un iPhone pot sa lucrez, pot sa dau telefon, fac browsing ca omul normal, fac poze serioase... Nu uita ca PSV-ul este strict o consola pt. gaming. Si-atat. Si mai mult, o consola care tine 3 (TREI) ore!!! Sincer, nu as da nici 50 USD pe un telefon care sa ma tina 3 ore... Oricum, iti scapa din vedere faptul ca desi e "ieftin" PSV-ul (recunosc ca pretul e ok pt. cate nebunii are pe el), daca-mi vine cu jocuri la 69.99 USD, ma lasa rece. E inadmisibil ca o consola portabila sa coste cat 4-5 jocuri...
Intr-un alt post spuneai ca PSV va fi depasit d.p.d.v. hardware, iar acum spui ca iPhone 3GS e 500ron. Ca sa existe o comparatie, avem nevoie de ultimul hardware disponibil, iar acesta costa 600$(euro la noi). Poze ca omul normal... da, dar doar cu 4/4S. Browsing, nu stiu daca omul normal nu ar fi deranjat de ecranul de 3.5". Dar toate aceste lucruri pot fi facute si cu un smartphone mai vechi, pe cand pentru jocuri trebuie un smartphone de ultima generatie (din nou, jocuri premium)

Din fericire, nu mai sunt "graphic whore" de mult... Conteaza grafica, dar mai mult conteaza pt. mine originalitatea, povestea si gameplay-ul. Daca are si o muzica buna, poate fi si pe 8bits... nu-mi trebuie quad core pt. asta
Originalitate, poveste - sunt in general 0 (mai putin in cazul joculetelor ca Where's my water, Angry Birds etc.). Gameplay si muzica gasim, dar nu cred ca mai este suficient.

Joculete sunt destule, si majoritatea sunt excelente, dar asta a spus si tudyniuz. Jocurile pentru PSV/3DS sunt mai bune si vin la un pret mai mare (70$ este doar Uncharted, restul sunt ceva mai ieftine).

Nu chiar... iOS-ul si Android-ul nu sunt totusi Windows-uri. Mai degraba sunt OS-uri de consola... pentru ca nu au nevoie de drivere, antivirusi and so on. Nu au nevoie de upgrade la placa video de 20 mil odata la 6-12 luni... Deci comparam iarasi mere cu pere. Mai ales ca pt. iOS sunt optimizate jocurile in draci (este binecunoscut "CTC"-ul Apple).
Nu au nevoie de placi video (care acum oricum se upgradeaza odata la 2 ani, poate chiar mai rar), dar este necesar un nou telefon odata la un an. Si Android-ul cam seamana cu Windows-ul pentru ca ai n configuratii (GPU, CPU, display, Ram), deci optimizarea este ceva mai dificila.