O simpla intrebare pentru erik95: Ai iPhone (de la 3GS in sus) sau ai folosit unul mai mult de 6 luni ? Iti zic eu cand cumperi GTA 3 la 2.99 $ nu ai cum sa nu te intrebi de ce ar plati cineva 60-70 $ pe un handheld game de care oricum te saturi, cand cu aceleasi resurse poti luat 10-15 jocuri premium.

PS Vita deja a devenit o consola 'premium' pentru cei cu bani / upper middle class. Iar in perioada asta de criza cand 'enterntainmentul' e primul (sau in top) pe lista de economii chiar nu stiu cum va fi un succes. Se va vinde, dar probabil celor cu bani + interesati, dar ma tem ca acea piata e relativ mica. iPhoneul deja s-a extins si pe piata middle class, doar cei de la Apple vand 3 modele, 3GS fiind 0$ cu abonament (bine nu la rechinii din Romania) ceea ce mi se pare un super-deal avand in vedere ca am avut unul 2 ani de zile si e un telefon exceptional. 3DS-ul la fel, cu 180 euro ai consola cu tot cu card de memorie de 2GB + jocurile sunt cheaper ca ps vita dar mai scumpe ca ios, asa ca si viitorul 3DS-ului e incert.

Sony par prea inflexibili. Uite exemplu Nokia, cand a aparut iPhone / Android toti au zis ce bull****, ca va trece tot hype-ul, ca e doar un gimmick. Si uite-te la ei acum. In 2007 Nokia era high-end cu toate N-ruile lor, zeci de modele pe piata, 45% market share. 4 ani de ignoranta, 0 inovatie si unde i-a adus? 20% market share. Asta s-ar aplica la sony care refuza sa scada preturile la jocuri / cheaper models.

Anyway time will tell.