Single post: Clubul PlayStation Vita - PS Vita

  1. #466 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Am innebunit consola peste noapte si mi-am format o prima parere.

    Imi place cum e construit. Mi se pare ca au folosit materiale foarte bune. Nimic nu pare cheap cum era pe PSP. Tin minte acel analog stick de pe PSP era de groaza. PSV e bine construit si pare dintr-o bucata ca sa zic asa. Arata foarte bine.

    Ecranul e si el peste asteptari. Se tot vorbea ca e grozav si mai stiu eu ce, dar chiar sunt incantat de el. Aici intervine o problema. Intri pe PSN Store, te uiti la un film, joci ceva, intri pe net, ecranul e superb, rezolutia e mare. In meniul principal, cel cu bulele alea, se vede rau. Sunt pixelate in draci. Oribila diferenta. Asta nu imi place.

    Meniul e usor de utilizat. Nu imi plac bulele alea, alea isi aveau locul la o consola Nintendo, nu la Sony. In fine, trec peste. Cel mai urat lucru din punctul meu de vedere e faptul ca nu poti folosi butoanele pentru a naviga prin meniuri. E oribil. Trebuie folosit mereu touch-ul, cand e mult mai usor sa apesi ca sa dai back. Ma gandesc ca vor mai lucra si la interfata ca abia s-a lansat consola. In rest, e o chestie de obisnuinta.

    Camerele sunt slabe. Da sunt doua, probabil o sa putem folosi Skype&stuff dar nu ma astept la rezultate grozave. Pozele sunt slabute. In ditamai aparatul cat e Vita puteau pune si ei niste camere de macar 5 MP in spate. Probabil la modelul Slim de PSV o sa vedem asta.

    Filmele si muzica sunt ca pe orice alt aparat. Se vad si aud bine si cam atat. Ecranul ajuta mult la filme si mi se pare mai placut sa vad un film pe PSV decat pe o tableta mai mare, asta datorita calitatii imaginii.

    Problema sunt jocurile. Au bagat Motorstorm RC gratuit, dar ca sa il joci tot trebuie sa tot cumperi chestii. Si jocul e slabut. In fine, sunt si altele. Am incercat toate Demo-urile si nu m-a atras mai nimic. Aaah, da, nu toate jocurile pe care le poti cumpara de pe PSN au si Demo, deci inca o bila neagra. De Uncharted sincer m-am saturat, mi-a ajuns trilogia si gata. Se vede bine Uncharted GA si merge la fel ca si pe PS3 dar cam atat. In afara de Rayman nimic nu mi-a atras atentia in mod deosebit. Ma uit ca nebunul pe zavvi si pe PSN sa caut jocuri si nu am ce sa cumpar momentan. Am totusi incredere ca e o consola puternica si o sa fie si titluri care sa ma atraga. Momentan joc 2-3 jocuri si ma uit la filme pe ea. Cam atat.

    Fishy, daca vrei consola, uitata-te daca te intereseaza ceva jocuri si daca vrei sa le joci neaparat, ia-o. Daca nu, mai asteapta. Eu vreau jocuri gen Braid, Limbo, Super Meatboy, Bastion pe PSV. Nici cu un Elder Scrolls nu mi-ar fi rusine.

    LE: Uite si niste poze facute cu el.
    Attached Images Attached Images 2012-03-07-093427.jpg 2012-03-07-093356.jpg 2012-03-07-093403.jpg 2012-03-07-093350.jpg 2012-03-06-174527.jpg