Cred ca ne orientam prea mult dupa definitia data de wikipedia de exemplu. Din punctul meu de vedere consolele vor ramane cele care vor fi strict create spre a rula jocuri. (vezi aici handheld-urile adevarate ale Sony sau Nintendo, Xperia Play este tot un telefon)

iPad sau iPhone sau orice device Android sunt doar niste unelte cu care ne putem omora timpul prin intermediul functiilor extra pe care le ofera. Eu cred ca atata timp cat sa zicem Apple sau Samsung nu vor depune tot efortul in a crea un device pentru gaming nu vom putea vorbi de console. Sigur ca jocurile pe care acestea le ofera sunt remarcabile, insa nu fac altceva decat sa completeze lista apreciabila de functii pe care le ofera utilizatorului.

Probabil ca unii si le cumpara si pentru joaca, dar zecile de milioane de oameni care achizitioneaza tablete si smartphone-uri, se gandesc intai la calitatile initiale, pentru care a fost scos pe piata device-ul respectiv. Poate fortand o idee nota, acestea sunt un fel de strutocamila, dar care de data aceasta se descurca in toate exemplar.

PS: Imi doresc din suflet un iPad 3, mi se pare senzational, insa o vreau tocmai pentru ca nu este o consola, este mai mult decat atat. Si, ghici ce, printre altele ruleaza si jocuri !