Monky si la mine are tenta galbuie dar mie imi place, e ceva normal DACA ecranul are pete clare de galben sau pe toata suprafata. Trebuie asteptat cateva zile pt ca adezivul de sub ecran sa se intareasca, s-au mai vazut cazuri. Daca nu e foarte galbui atunci e pur si simplu caldura culorilor prestabilite din fabrica. Am avut mai demult un iPhone 4 care l-am prins tot asa cu ecran galbui mai accentuat. I-am facut jailbreak si era un program in Cydia ceva cu color si mai nu stiu cum cu ajutorul caruia am putut sa fac ecranul de un albastru rece rece. Toata treaba e din setarile software pe care le face fabrica, nu e defect fizic cu tenta galbuie, doar sa nu fie prea accentuata (caz in care faci catevs zile cum am spus mai sus si se poate remedia de la sine). iPad 3 asa e facut, din pacate nu cred ca vei gasi model cu tenta albastruie (pe care probabil o cauti). O vei putea obtine cu programul de mai sus pe orice iPad 3 parerea mea.
Diferente sunt pt ca panel-urile astea vin de la 3 producatori acum: Samsung, Lg si Sharp. Pe pariu ca daca punem 3 iPad-uri 3d gen una langa alta fiecare cu un panel de la cei 3 producatori tenta ecranului va fi diferita la fiecare.
In plus, daca ridici luminozitatea ceva mai sus nu mai se observa deloc tenta ceva mai galbuie, cel putin la mine asa e. E foarte linistitor seara cand nu ai decat iPad-ul in fata cu tenta asta.


Sent from my iPad using Tapatalk HD