Ambele variante mi se par extrem de interesante! Ca sa nu mai spun de cat de sexy e acel cover/keyboard magnetic si standul integrat.
Ambele variante vor avea o serie de avantaje si dezavantaje:
- pe de-o parte avem tableta "clasica" daca putem s-o numim asa, cea cu arhitectura ARM, care va avea probabil o autonomie mai mare si va fi destinata mai mult entertainment-ului
- pe de alta parte avem o tableta "all-in-one ultrabook like" care vine cu ultima generatie de procesoare Intel, cele pe 20nm, cu grafica integrata probabil, care vor avea o autonomie mai mica (nu stiu cat de eficiente energetic sunt acele procesoare vs. arhitectura ARM) dar vor avea un mare atu de partea lor - avand Windows 8 Pro si arhitectura de PC vor putea rula toate aplicatiile disponibile pe desktop - de la Solitaire si pana la Photoshop sau, de ce nu, jocurile de Windows...

Apropo de jocuri... daca pe langa aceste 2 device-uri... mai punem si un XBOX... si Smartglass... ce-o iesi oare? oare asta sa fie integrarea XBOX Live cu Windows de care se tot vorbea "pe la colturi" pana acum?
Daca si calitatea ecranului e cel putin decenta... am putea avea niste chestii superinteresante...si sper ca MS sa faca lucrurile bine, sa se comporte ca un challenger in piata, pentru ca directia e cea care trebuie. Totul e sa nu faca greseli!