Single post: Ce fel de tara este Romania?

  1. #1207 SP
    VIP Member Donely's Avatar
    Adrian Năstase a �ncercat să se sinucidă cu un revolver

    UPDATE 02,03 Familia a solicitat spitalului să manifeste discreţie �n furnizarea către presă a informaţiilor despre starea medicală a lui Adrian Năstase

    UPDATE 01,58 �ntr-o intervenţie telefonică la Antena3, medicul Şerban Brădişteanu a declarat că Adrian Năstase,internat la secţia de Terapie Intensivă, se află sub observaţia unei echipe medicale complexe care continuă să-i evalueze diferiţi parametri de sănătate şi că va suferi o intervenţie chirurgicală �n cursul dimineţii. Doctorul Brădişteanu a confirmat că glonţul a străpuns g�tul lui Adrian Năstase, şi că a atins un lob tiroidian.
    Doctorul Mircea Beuran a declarat pentru Jurnalul Naţional că zona �n care s-a produs rana lui Adrian Năstase este una extrem de sensibilă, şi că trauma suferită are o dinamică proprie, care poate avea şi o evoluţie negativă. Echipa medicală complexă acţionează pentru stabilitatea funcţiilor vitale, �n condiţiile �n care Adrian Năstase suferă de diabet şi hipertensiune arterială.

    UPDATE 01.11 �n faţa spitalului de Urgenţă a apărut un grup de tineri care au afişat un banner pe care se putea citi mesajul: "Eşti mulţumit Băsescu? C�ţi oameni ai omor�t p�nă acum?"

    UPDATE 01.02 Surse medicale citate de Antena 3 relatează că Adrian Năstase se află internat �n secţia de Terapie Intensivă, sub supravegherea doctorului Şerban Brădişteanu. Ultima evaluare medicală a indicat faptul că glonţul, care a pătruns �n g�t prin zona cervicală, nu a rămas �n g�t, acesta fiind, după părerea medicilor, "un mare noroc".

    UPDATE 0.53 Fostul preşedinte al Rom�niei, Ion Iliescu, a comentat evenimentul la Antena 3 - "Mi se pare nemotivată acţiunea din această seară. De ce at�ta grabă să-l ridice din această seară, de ce at�ta grabă să-l ridice? Chiar judecătorii au spus că nu sunt probe care să le motiveze sentinţa. Vorbim de o eroare judiciară care cu siguranţă a provocat un şoc unui om tracasat după opt ani. E nemeritat comportamentul faţă de un om care a făcut at�tea pentru ţară. A fost cel mai bun prim-ministru pe care l-am avut �n toţi aceşti ani".

    UPDATE 0.36 Ion Cazacu, unul din avocaţii lui Adrian Năstase: "Aşa ceva nu mi s-a �nt�mplat �n cariera mea. Sper sa nu existe niciun fel de probleme grave de sănătate. Am vorbit cu domnul Năstase la circa jumătate de oră de la pronunţarea sentinţei. Era un om absolut calm, un om absolut responsabil, Am discutat despre o serie de proceduri ce urmau să fie declanşate �n cursul dimineţii. I-am explicat faptul că niciuna dintre aceste proceduri nu urma să conducă la �ntreruperea executării sentinţei.
    Nu doresc nimănui să treacă prin ce a trecut d�nsul şi prin ce am trecut noi �n ultimii şase ani.
    Suntem un grup de şase avocaţi care vom stabili, după ce �l vom consulta pe domnul Năstase dacă va fi posibil, sau familia sa, o serie de proceduri pe care urmează să le declanşăm �n scurt timp."

    UPDATE 0.29 "Eu am spus c�teva lucruri despre semnificaţiile politice ale acestui verdict, acum vorbim despre cu totul altceva. E o noapte groaznică, e o noapte ur�tă, Pot să spun că din nopţile din 13-15 iunie 1990 n-am mai trăit o noapte asemănătoare. Sunt uimit, sc�rbit, dincolo de politică, justiţie, este o sălbaticie şi un fanatism rău-prevestitor. Sunt copleşit de c�t de intensă poate fi ura şi stupiditatea care �l urmăresc canibalic pe Adrian Năstase la opt ani după ce nu s-a mai aflat la putere. Sper ca Adrian Năstase să se restabilească. Sunt alături de familia lui", a declarat Crin Antonescu �ntr-o intervenţie telefonică la Antena 3.

    UPDATE 0.21 Conform Antena 3, Adrian Năstase a fost dus �n sala de operaţii unde va suferi o intervenţie chirurgicală pentru extragerea glonţului.

    UPDATE 0.08 Adrian Năstase este examinat la tomograf, pentru a se stabilit poziţionarea glonţului.

    UPDATE 0.06 O echipă operativă condusă de procurorul şef al Secţiei de urmărire penală şi criminalistică din cadrul Parchetului de pe l�ngă �nalta Curte de Casaţie şi Justiţie s-a deplasat la reşedinţa lui Adrian Năstase pentru a face cercetări �n legătură cu tentativa de sinucidere a fostului premier.

    UPDATE 0.02 Prim-ministrul Victor Ponta a efectuat o scurtă vizită la Spitalul Floreasca.
    "Am vrut să văd cum se simte un om aflat �n necaz. Nu puteam să stau acasă fără să mă intereseze ce se �nt�mplă cu el. Este dreptul şi obligaţia mea să fiu alături de el. Poate cineva să se pună �n pielea d�nsului (n.r Adrian Năstase)? Mă g�ndesc dacă domnul Băsescu este fericit acum. Nu comentez nimic despre justiţie, dar am dreptul să mă interesez de starea cuiva apropiat. Situaţia este sub control, doctorii �ndeplinesc proceduri medicale specifice. Sper că totul va fi bine", a declarat Victor Ponta la ieşirea din spital.

    UPDATE 23,57 Conform unor surse medicale, starea de sănătate a lui Adrian Năstase este stabilă, viaţa sa nefiind pusă �n pericol. Prima investigaţie medicală a reliefat trei plăgi prin �mpuşcare �n zona g�tului, funcţiile sale vitale sunt stabilizate.Medicii �l pregătesc pentru o intervenţie chirurgicală.

    UPDATE 23.40. Ambulanţa SMURD a plecat de la locuinţa din Zambaccian, trasport�ndu-l pe Adrian Năstase la Spitalul de Urgenţă Floreasca. Din imaginile difuzate la Antena 3 se pare că Adrian Năstase are o rană �n zona g�tului.

    UPDATE 23.30 Prezent �n studioul emisiunii "Sinteza zilei", Radu Tudor a declarat că situaţia s-a precipitat �n locuinţa lui Adrian Năstase. Cit�nd surse guvernamentale Radu Tudor a declarat că are informaţia că Adrian Năstase ar fi �ncercat să se sinucidă.

    Conform aceloraşi surse, Adrian Năstase s-a �mpuşcat cu un revolver, �n biroul său, după ce a cerut ofiţerilor de poliţie sosiţi să pună �n �ndeplinire mandatul de aducere, să �i acorde c�teva momente pentru a-şi lua c�teva cărţi. Sesiz�nd gestul pe care intenţiona să-l comită, unul dintre ofiţerii sosiţi să-l ridice a intervenit reuşind să modifice traiectoria glonţului. Adrian Năstase are �n posesie un pistol de calibru 9mm.

    UPDATE 23:15 - La locuinţa lui Adrian Năstase a ajuns şi un echipaj SMURD, ai cărui membri au intrat �n mare grabă �n reşedinţă.

    UPDATE 23:13 - O maşină a Direcţiei Cercetări Penale a ajuns la reşedinţa lui Adrian Năstase, intr�nd �n parcarea subterană a locuinţei fostului premier.

    Fostul premier Adrian Năstase a fost condamnat definitiv la doi ani de �nchisoare cu executare de �nalta Curte de Casaţie şi Justiţie �n dosarul “Trofeul Calităţii”.

    UPDATE 22.41: Poliţia a adus la cunoştiinţă lui Adrian Năstase că pe numele său a fost emis un mandat de executare a pedepsei.

    UPDATE 22.02: Avocatul Gheorghiţă Mateuţ, unul dintre apărătorii lui Adrian Năstase, a declarat presei că fostul premier urmează să fie �nchis �n Penitenciarul de maximă siguranţă Rahova.
    -----------------------------------------------------------------------

    Fostul premier Adrian Năstase a fost condamnat definitiv de �nalta Curte de Casaţie şi Justiţie (�CCJ) la doi ani de �nchisoare cu executare şi interzicerea unor drepturi, printre care şi dreptul de a candida şi de a fi ales �ntr-o funcţie publică �n dosarul "Trofeul Calităţii". �n acest dosar, el este acuzat �n legătură cu str�ngerea de fonduri pentru campania electorală din 2004, c�nd a candidat pentru Preşedinţie din partea PSD. Decizia este definitivă. Completul de cinci judecători al �naltei Curţi de Casaţie şi Justiţie (�CCJ) a admis �n parte recursurile făcute de Adrian Năstase şi ceilalţi inculpaţi din dosarul "Trofeul Calităţii". Astfel, instanţa a casat sentinţa din ianuarie prin care Adrian Năstase a fost condamnat la doi ani de �nchisoare cu executare şi, �n rejudecare, a schimbat �ncadrarea juridică a faptei de care este acuzat, respectiv a �nlăturat forma continuată a infracţiunii. Pentru noua infracţiune reţinută �n cazul lui Năstase, judecătorii au hotăr�t ca fostul premier să fie condamnat tot la doi ani de �nchisoare cu executare. Irina Paula Jianu, fost inspector general de stat al Inspectoratului de Stat �n Construcţii (ISC), a fost condamnată la şase ani de �nchisoare cu executare şi cinci ani de interzicere a unor drepturi după ispăşirea pedepsei. �n cazul acesteia, Completul de cinci judecători a �nlăturat sporul de un an de �nchisoare dispus �n prima decizie.

    Diana Gasparovici, fost inspector general de stat adjunct la ISC, a primit o pedeapsă de cinci ani de �nchisoare cu executare, fiindu-i astfel redusă pedeapsa iniţială cu un an. Mihail Cristian Vasile, director general al SC Eurografica SRL, a fost condamnat la şase ani de �nchisoare cu executare, Marina Ioana Popovici a primit o pedeapsă de cinci ani de �nchisoare cu executare, iar soţul acesteia, Bogdan Popovici, va executa şase ani de �nchisoare. Completul de cinci judecători a menţinut celelalte dispoziţii dispuse de instanţa de fond care a judecat dosarul "Trofeul Calităţii". Decizia �n dosarul "Trofeul Calităţii" este definitivă şi urmează să fie pusă �n executare. Fostul prim-ministru nu a fost prezent la citirea sentinţei.

    Decizia este definitivă şi urmează să fie pusă �n executare. Adrian Năstase este obligat prin lege să se prezinte la arest �n maxim 24 de ore de la pronunţarea sentinţei.

    Citiţi şi: Victor Ciutacu: Trageţi duba la porţile Cutiei Pandorei

    "Ceea ce pot să spun ca unul care am citit acest dosar este că Adrian Năstase a fost condamnat fără probe, ceea ce, ca avocat şi ca cetăţean al Rom�niei, mă �ngrijorează. Cred că avem o problemă foarte mare cu Justiţia", a declarat senatorul PSD, Dan Şova.

    Din punct de vedere juridic, sentinţa completului de cinci judecători poate fi atacată �n mod extraordinar prin contestare �n anulare sau prin revizuire, tot la �nalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

    Totodată, Adrian Năstase poate solicita am�narea executării sentinţei pentru o anumită perioadă de timp.

    Citţi şi: Cristian Tudor Popescu: "Politicienii nu vor mai avea aceeaşi seninătate �nainte de a face pasul spre caşcaval"

    Citiţi şi: Cum comentează politicienii sentinţa primită de Adrian Năstase

    AFP - Un verdict rar �n Europa �mpotriva unui şef de guvern
    Fostul premier rom�n Adrian Năstase a fost condamnat miercuri la o pedeapsă definitivă de doi ani de �nchisoare pentru corupţie, un verdict rar �n Europa �mpotriva unui şef de guvern, a anunţat Curtea supremă a Rom�niei - transmite AFP. Domnul Năstase, primministru social-democrat �ntre 2000 şi 2004 a fost acuzat că a deturnat către campania sa electorală, �n 2004, aproximativ 1,5 milioane de euro primiţi de la societăţi şi oameni de afaceri invitaţi să participe la un simpozion, notează AFP.

    Associated Press: Adrian Năstase, fostul premier, primul lider politic arestat �n Rom�nia, după căderea comunismului �n 1989

    SURSA: Adrian N?stase a incercat sa se sinucida cu un revolver | Jurnalul National
    Attached Images Attached Images 229920-nastase-impuscat-1-resize.jpg