"De ce vrea USL să controleze justiţia"

Procurorul general al republicii e femeie, n-a făcut armata, a fost avansat colonel. A copiat de pe net referate la doctorat şi chiar concluziile altui autor de teză, a furat o lucrare de diplomă şi a făcut-o carte doar �nlocuind Moldova cu Rom�nia. USL vrea sa controleze justiţia. Fostul ministru al Dezvoltării şi Turismului recunoaşte cu seninătate că i-au scris alţii lucrările din timpul studiilor doctorale şi se scuză pueril ca nu stia că aia au tras aproape tot la şapirograf. USL vrea să controleze justiţia.

Fostul şef al Fiscului e �nvinuit pentru infracţiuni conexe evaziunii fiscale, iar fostul său şef de cabinet e urmărit internaţional pentru organizarea unui grup infracţional de evazionişti şi contrabandişti. USL vrea să controleze justiţia. STS instalează ilegal linii secretizate de telecomunicaţii la un sediu de campanie electorală, şeful instituţiei e liber, pe funcţie şi supărat că-l �ntreabă lumea de ce. USL vrea să controleze justitia.

Preşedintele suspendat ştie elemente din dosarele penale care nu s-au transformat �n rechizitorii şi, la r�ndul lui, e beneficiar de suspendarea a trei dosare penale care-l privesc pe motiv de imunitate pem durata mandatului. USL vrea să controleze justiţia. Rom�nia plăteşte despăgubiri pentru abuzurile facute de procurorul care conduce DNA. USL vrea să controleze justiţia.

SURSA: De ce vrea USL s? controleze justi?ia | Jurnalul National





Vai, ce oropsit şi neajutorat e Băsescu!


Eu vreau să fiu validat, dar unii lideri PDL vor să nu se facă cvorum, se jeluieşte Suspendatul. Mai să-i pl�ngi de milă, a ajuns să se roage de subalternii săi politici, pe care i-a crescut la s�n şi i-a făcut mari şi tari peste ţară, să-l lase să se �ntoarcă la popor, să nu mai tot �ncerce să caroteze referendumul, să lase populaţia care-l iubeşte at�t de mult să se pronunţe, referendumul să fie validat, iar el să se �ntoarcă glorios şi reconfirmat �n funcţie, pentru �ncă doi ani jumate, la Cotroceni.
Băsescu are �nsă o problemă serioasă, dac-ar fi să-l credem că liderii pedelişti nu-l mai ascultă şi au pus la cale sabotarea referendumului, �ndemn�nd electoratul să nu se prezinte. Cezar Preda (un "incapabil", după cum �l definea prezidentul) a ajuns p�nă la ameninţa cu Codruţa Kovesi, bălmăjind că organizarea a numeroase secţii �n zonele turistice şi prelungirea orarului ar fi... mită electorală! Vasile Blaga pare-se că se crede chiar preşedintele partidului. Marius Sp�nu? S-ar putea să nu-l fi iertat că la Snagov, �n plină şedinţă de partid, i-a tr�ntit-o �n faţă că face presiuni ca văru-su să fie numit şeful vămilor din Moldova. Sever Voinescu? E alunecos, ba chiar şi gelos că nu l-a făcut şi pe el, ca pe Traian Ungureanu, europarlamentar. Videanu? Cu sumedenie de bube-n cap?!Cristian Boureanu? Nu-i momentul să-ţi legi numele de un gălăgios cu presă proastă, ba şi implicat �n nişte inginerii financiare. Să ceară ajutor pisicuţei Raluca Turcan? Nu prea are trecere. Iar Elenei Udrea i-a cerut chiar el să stea �n culise, că prea s-a făcut de basm. Etc.
Nu i-a rămas dec�t să ameninţe ipocrit că, dacă nu-i �nţeleg dorinţa arzătoare de a se supune votului popular, drumul i se desparte de al PDL. Şi se va �ncrede �n formaţiuni mai serioase. Cum ar fi inexistenta Mişcare a lui MRU, căruia vrea să-i lase moştenire Cotroceniul, ori fulgul jumulit din PNŢCD, ăla de la sub 1%, condus de "bătatul mic cu capul mare". Niţică seriozitate nu ar strica nici barem unui suspendat. Jocuri de astea, din recuzita politicii primitive, or fi fost bune acum 10-15 ani. �ntre timp, electoratul s-a mai deşteptat.
Ce am şi de ce cu Traian Băsescu?, mă tot b�z�ie nişte muşte bune de pliciul lui Prigoană. Am de mult, de peste 20 de ani, de c�nd, proaspăt ministru al transporturilor fiind, a tăiat cale unei coloane de grevişti, zibier�nd la ei, textual, "�mi bag p... �n sindicatul vostru". Era singurul mod �n care �nţelegea dialogul social, democraţia. De atunci mi-a devenit client, �n ultimii vreo 6-7 ani cvasicotidian. Pentru că a evoluat din rău �n mai rău şi a făcut mulţi pui, mult prea mulţi şi prea lacomi, sprea a mai putea fi suportaţi de un popor amăr�t. Pe g�tul căruia şi-au pus bocancii. Şi, ca să fie clar şi postacilor anonimi, ascunşi ca nişte maidanezi sub maşinile de unde sar să-ţi flendurească manşetele, precizez că nu am nici un fel de raport financiar cu Jurnalul Naţional. Am �nt�lnit, �nsă, aici un grup de profesionişti pentru care valorile democraţiei �nseamnă mult, ca şi intoleranţa faţă de prăduirea banului public şi infestarea structurilor statului cu cimotii, clienţi şi paraziţi, cu incompetenţi portocalii, pricepuţi doar la prăduire. Asta �nseamnă infinit mai mult dec�t o strapontină �n avionul prezidenţial, o diurnă şi o excursie, ori o sinecură oferită flaşnetelor de gaşca băsesciană, sau un stipendiu �ncă achitat multor postaci tot din bani publici.

SURSA: Vai, ce oropsit ?i neajutorat e B?sescu! | Jurnalul National