Faci niste confuzii fantastice.
Daca m-am pozitionat printr-o singura fraza in cunoscatorul absolut al adevarului sau "expert",cum spui tu,te rog sa mi-o arati. Am povestit doar experienta pe care am avut-o cu un telefon. Intr-adevar,un Sony Ericsson nu e cel mai bun exemplu de telefon cu Android. Dar nu am spus niciodata ca e. Am persoane in familie care au spre exemplu Samsung Galaxy S si s-au declarat extrem de multumite de capacitatile telefonului. Eu nu pot sa fac acelasi lucru,desi nu vorbesc in totalitate din perspectiva lor.
Spui ca Android-ul,precum Linux-ul nu e pentru oricine. Nu stiu in ce masura a fost o aluzie la nivelul modest al inteligentei mele,dar mi se pare din start o teorie nesanatoasa. Altii merg mai departe ca tine,exista site-uri de fanboys Android care "o dau pe fata" : "iOS is an OS for retarded people". Cu siguranta nu este asa,cred eu,eu nu ma autoinclud in categoria aceea. Desi am observat un fenomen interesant si la nivel de clasa : colegul care invarte volane de ML,se imbraca din Zara si foloseste telefonul exclusiv pentru entertainment,are 4S. Pe de cealalta parte,colegul care toata viata lui a desfacut,modificat si reparat calculatoare si console,vrea sa dea la Politehnica si are,fara niciun fel de dubiu,suficienta pregatire pentru a lucra in IT,are Galaxy S3,refuzand categoric orice contact cu produsele Apple. Totusi,nu mi se pare ca ai nevoie de "carte" ca sa utilizezi si exploatezi un device cu Android. Daca prefer simplitatea in locul complexitatii,nu cred ca asta ma situeaza automat pe o treapta inferioara din punct de vedere intelectual. E doar un stereotip prost,care isi are radacinile in mentalitatea de "hater".
Nu conteaza cronologia,vorbesc de prezent. Daca am fi inca in urma cu 4-5 ani,poate ar conta. Poate ca Android e mai complex,mai facil din anumite puncte de vedere si mai affordable decat iOS. Dar cu siguranta si iPhone-urile au punctele lor forte : stabilitatea (care e primordiala) si viteza uimitoare de raspuns. Lucruri pe care nu stiu in ce masura le confera un smartphone cu Android. Needless to say,nu mai e valida nici povestea de acum cativa ani cu Android-ul care e fully customizable,iar iOS-ul nu. Jailbreak-ul e cea mai simpla operatiune posibila.




Sent from my iPhone using Tapatalk