Quote Originally Posted by FallouT View Post
Eu zic ca tu ești cam Fanboy PC...
Sunt mulți care au renunțat la PC si se multumesc cu o tabela sau un smartphone care sa �nlocuiască PC-ul.
Si in plus de asta sunt persoane care fac ceva constructiv pe tableta nu o cumpara doar de dragul de a avea IPad de 14245 gb.
Nu e vorba de ce sunt eu, dar de exemplu mi se par aiurea comentariile de pe aria de XBOX Next si PS4 referitoare la pret in conditiile in care schimba iPAD-uri si iPhone-uri annual. Tie nu?

BTW lucrez in IT... in software development & IT management si ca sa iti spun, smartphone-ul nu imi inlocuieste tableta, iPAD-ul nu imi inlocuieste laptopul, si laptopul nu imi inlocuieste desktop-ul de lucru. Ele se completeaza, povestea cu inlocuitu e fortata si sunt cazuri si cazuri in care poti inlocui PC cu tableta si cazuri in care nu poti, depinde ce ai de lucru.

iPAD nu a fost inventat sa inlocuiasca laptopul, ci sa il completeze, cum nici consolele nu au fost inventate sa inlocuiasca placile grafice, cum nici smartphone-urile n-au fost inventate sa inlocuiasca tabletele si cum nici laptopul n-a fost inventat sa inlocuiasca descktop-ul, si foarte multi ani de azi inainte, situatia asta nu se va schimba.

De aia Apple vinde si Mac PRO si MacBook Air si iPAD si iPhone si iPOD, numai noi romanii vad ca avem cu astea sa inlocuim, PC cu consola, PC cu tableta, PC cu smartphone. Americanii n-au stress dinasta prostesc ca la noi. Aia daca au bani si is entuziasti isi cumpara toate consolele + 2/3 placi video de top, iPAD, iPhone, MacBook Air de toate.

Am citit un review ceva de genu, iPAD to replace my laptop. Si finalul era:

Did I leave anything out? Looking at this list, and scoring the iPad based on
its capabilities, it seems that the answer to the question "can an iPad replace
a PC?" is an absolute "yes". Just...not for me. And, not for many others.
Really, the answer is a very solid "it depends".