Quote Originally Posted by A_A_A View Post
Voi lua Nexus 7.
Daca te-ai decis probabil ca postul meu nu-si mai are rostul, dar totusi spun ce am de zis, poate vor mai citi si altii thread-ul. Eu la capitolul tablete nu recomand nimic sub 9", am colaborat recent cu o firma care dezvolta aplicatii pt mobile si tablete si am butonat telefoane de la 2.8" la 5.3" si tablete de la 5" la 10.1".

Tabletele de 7" mi s-au parut cel "mai inutile", daca pot spune asa. Sunt prea mari ca sa fie "super portabile" (adica sa le poti cara cu tine in buzunar sau macar intr-o borseta) si sunt prea mici pt navigare confortabila pe web si pt multe alte lucruri. 8" mi se pare un pic mai ok, dar tot nu e suficient, depinde si de "aspect ratio", unele sunt lunguiete, altele mai "patratoase". 9.7" (ipad2, de exemplu) sau 10.1" mi se par perfecte acum, e drept ca-s un pic mai mari, dar diferenta de ecran de doar 3" se simte incredibil de tare, parca ar fi dublu ecranul.

Poate pe viitor (cand ramele si tabletele vor fi mult mai subtiri) ar merge chiar un 12". Insa repet: 7" mi se pare cea mai proasta alegere, mai bine iti iei ceva de 5" (de exemplu un Dell Streak 5), macar ala il poti indesa in buzunar sau intr-o borseta mica, in schimb pt 7" iti trebuie deja o gentuta.