Solaru, ai zis bine de toate cele, mai putin 5 milioane pentru lansare, care au fost sold out. Microsoft va produce 5 milioane in TOTAL pana la sfarsitul anului, in nici-un caz la lansare. Fiind vorba de atat de putine device-uri, e si normal sa fie sold out. Gandeste-te ca au fost smartphone-uri care s-au vandut mai bine (si in timp de 10 ori mai scurt)... ceea ce mie nu-mi inspira incredere. In Microsft, desigur. Mai mult, mi se pare aiurea sa scoti acum Surface cu Windows RT si de-abia peste cateva luni sa vii cu Surface Pro. E ca si cand le-ar fi frica sa nu se vanda Pro-ul iar RT-ul sa zaca pe rafturi. Ceea ce cred ca s-ar fi intamplat daca le lansau simultan... Sa fim seriosi, cine ar fi ales intre un Windows "crippled" si care nu poate rula nici-o aplicatie x86, si unul care ruleaza orice aplicatie existenta deja pt. Windows 7... varianta crippled? Eu sigur nu, choar daca vorbim de 200 grame in plus...

Cat despre W8 mai bun decat W7 in toate privintele... asta ramane de vazut. Pe mine RP-ul nu m-a convins. Iar Metro il consider un pas inapoi in tot ceea ce inseamna design. E ca si cand Microsoft ar trece printr-o criza de designeri si ar alege sa mearga pe Minimalist in lipsa de altceva. Ar fi de inteles in cazul unor distro-uri de Linux unde buget nu prea e... dar nici macar acolo nu vedem un minimalist absolut. Probabil se va intampla asa cum s-a intamplat si la Xbox 360. Ne placea la toti sistemul de Blade-uri... si ce daca? Daca Microsoft a zis "gata, Minimalist sa fie!" atunci asa a ramas.

Referitor la Office 2013 de pe Surface RT, Microsoft deja a anutat (ahead of schedule) ca au trecut varianta Office 2013 finala via Microsoft Updates. Deci in momentul in care veti achizitiona Surface RT, veti putea upgrada linistiti la Final (acum e Preview). Din pacate, ceea ce nu spune Microsoft este faptul ca Office 2013 RT este o varianta "taiata" a lui Office 2013 PRO. Cat de taiata, ramane de vazut.