Quote Originally Posted by Laurentiu View Post
Daca PRO are un pret decent pana in 1000� la varianta 128G atunci este ca si cumparata, pre-order in secunda 2 cum s-a anuntat. Daca are un pret mai mare atunci mai bine ma arunc la un macbook retina.
Sunt foarte curios daca vor merge si aplicatii care nu sunt luate de pe store pe varianta PRO, este windows deci ar trebui sa nu fie probleme. Sunt foarte curios de ce va fi in stare placa video de pe PRO. Nu am pus mana pe Intel HD graphics 4000 pana acum, dar dupa nume nu cred ca va fi ceva puternic.
Dar sa pot juca un League of Legends pe o tableta ar fi cea mai tare chestie pentru mine in materie de gaming Daca nu va merge atunci astept cu sufletul la gura Heroes of order and chaos
Intel HD Graphics este varza (so to speak) fata de orice placa mai scumpa de 100 USD. Ca idee, stiu ca pe un i7-3820QM cu 16GB RAM (atentie, nici macar i5), tin undeva in jur de 30-35 FPS in StarCraft 2 la 1360x768 (medium quality) si The Elder Scrolls V: Skyrim (pe low). In Battlefield 3 cu greu scoate 30 FPS in 1024x768 cu totul pe low.

Referitor la aplicatii si jocuri de care sa te bucuri in modul tableta... cam slabe sanse. Pentru simplul motiv ca daca nu sunt optimizate pt. tablet mode, nu ai sanse fara mouse. Si tablet cu mouse si tastatura numai laptop nu e Sau te folosesti de pen input (desi sa fiu sincer n-am vazut pe niciunde detalii despre pen input pe Windows RT).

Stiu ca acum multi ani (sa fie mai mult de 5) cand aveam Tablet PC, cea mai mare frustrare pe Windows XP Tablet Edition erau aplicatiile ne-optimizate pentru touch, unde fara pen eram mort (era aproape imposibil sa selectezi un folder de exp. doar cu degetul - trebuia sa intri in mouse emulator mode, sa ai siguranta ca apesi unde trebuie). De fapt, e simplu de testat daca ai un iPad. Intra cu un TeamViewer, VNC sau orice alt soft de administrare remote pe desktop-ul tau de la Windows 7, si vei vedea de cate nebunii te vei lovi incercand sa tot faci zoom ca sa nimeresti un click unde trebuie.

Desigur, Windows RT va avea meniurile si toate cele optimizate pentru touch... insa eu vorbesc strict de aplicatii vechi sau native de Windows 7... Acelasi lucru valabil si pentru jocuri clasice de Windows care necesita mouse.

Sincer in momentul de fata n-as da 1000 de Lire pe un Surface cu Windows Pro, nici sa ma bati. Dar, vom vedea in timp...