tudyniuz, din pacate nu prea ai cum sa compari un PowerVR SGX543MP4 cu un Intel HD 4000 (in special la jocuri). E ca si cand ai compara mere cu pere. PowerVR-ul este cel mai tare in lumea lui (ARM/OpenGL) pe cand HD 4000 este cel mai slab in lumea lui (x86/DirectX).

Da, la 2D le poti compara, insa cand vine vorba de gaming... n-au nici-o legatura. E ca si cand ai compara solutia de top de pe o platforma (iOS/Android), cu cea mai slaba solutie de pe alta platforma (PC/Mac). Am dat rezultatele mai sus (imi pare rau ca n-am testat si Diablo 3)... Si mie mi se pare extrem de slab (si asta pe un procesor i7 de top). Imi imaginez ca orice casual game (cum sunt Angry Birds & Co.) vor merge perfect. Insa ma indoiesc profund ca o sa vedem chestii gen Real Racing 2 HD.

Later edit: Intre timp am aflat.. in 1366 x 768, pe medium/low, Diablo 3 are 25 FPS average pe Intel HD 4000. Cu alte cuvinte, e "nejucabil". Si ganditi-va ca pe ARM nu merge... deci ramane in picioare doar varianta Pro. Ori eu din cate am inteles, Pro-ul va veni cu rezolutie 1920 x 1080. In rezolutia aceea... nu are nici cea mai mica sansa (scoate cam 11-13 FPS).