Din pacate sunt foarte multi userii pasivi. Pasivi nu doar cand vine vorba de donatii, cat si ca activitate pe forum. Va aduceti aminte ca incepusem la un moment dat sa taiem conturile cu userii fara activitate, da? Well, am oprit acest lucru, pentru ca ne-am trezit cu foarte multi oameni suparati. Unii, culmea... intrau mai des pe CG decat userii activi. Insa nu postau. Citeau toate cele, se jucau in arcade... Acesti useri (tot din pacate) nu cred ca vor dona sau ajuta vreodata site-ul. Lor nu prea avem ce sa le facem... Daca maine s-ar inchide CG-ul, poate atunci ar simti un pic, dar ma indoiesc ca suficient cat sa-i convinga sa bage mana in buzunar.

Dupa aceea sunt "afaceristii". Suna urat, dar din pacate, doar asa ii pot numi pe cei care in afara de aria de Bazar, nu mai vad nimic altceva. Stiu cateva cazuri concrete cu oameni care au facut bani frumosi aici. Si vorbesc de sume serioase, nu de maruntis. De-aici insa, cu cateva mici exceptii, pauza. Nu ar dona nici macar 0.1% din castiguri... Lor ce sa le facem? Pentru ca la urma urmei nu incalca nicio regula.

La aceasta categorie ar fi si cateva exemple pozitive: Donely, Webpredator, Robertdinu... Ei au ajutat cum au putut de fiecare data, si nu pot decat sa le multumesc. Stiu ca au o afacere, si ca CG ii ajuta... Din pacate, sunt prea putini.

Dupa aceea sunt sulfetistii. Care de obicei sunt si userii cei mai activi. Ei inteleg ce inseamna sa tii un monstru din asta in picioare... inteleg ca daca tot bagi mii de EUR in console, jocuri, componente de PC pe an... un 10-20 EUR extra pe an nu inseamna mai nimic (sunt DLC-uri mai scumpe de atat). Aici este dealtfel si categoria care ar trebui "trezita" mai mult. Eu am incercat "trezirea" asta cu serviciile Premium... dar din pacate, numarul lor cu greu se apropie de 50. 100 sau 200 de oameni din aceasta categorie, ar rezolva problema hostingului anual.

Ce ramane pentru mine extrem de greu de inteles, este categoria "i don't give a f...". Cea pe care am si legat-o de lipsa cumparaturilor via ProfitShare sau PCGarage... Pur si simplu NU VOR. Am avut cateva cazuri, in care am incercat sa procedez precum blogurile despre care am mai vorbit (si care fac sute de milioane pe an doar din ProfitShare)... De exp. m-am abonat sa fiu primul care iau iPad 3, tocmai pentru a face un review serios, teste, etc... si a pune link la ProfitShare (in ideea de a ajuta site-ul, nu de a-mi scoate eu banii pe iPad, pe care oricum mi-l luam). Si rezultatul stiti care a fost? ZERO. Au fost zero iPad3-uri cumparate prin noi... desi multi de-aici si-au luat de la eMag. Acum, eu ce sa mai zic aici? Pentru ca nu aveau nimic de pierdut... sau au preferat sa dea acei 3% sau 2% in alta parte (si nu pot sa-i condamn pentru asta).

Eu intre timp tot sper ca scapam de perioada aceasta de criza, si putem ajunge sa gasim un sponsor serios. Un sponsor care probabil cu 300 EUR/luna nu doar ca ar rezolva problema hosting-ului, dar ar ramane bani si pentru editori sau concursuri cu premii. Ca idee, stiu niste amarate de bannere prin oras (puse pe niste stradute laturalnice) care costa mai mult de 1000 EUR/luna. Din pacate insa, eu nu am "pile" in domeniul acesta al advertising-ului... nu cunosc pe nimeni care sa ne puna si pe noi pe o lista "scurta".

Sincer, si mie mi se pare umilitor sa stau cu mana intinsa. A fost o perioada in care imi permiteam sa achit totul din buzunar. Din pacate, vremurile se schimba... iar eu am luat o cazatura destul de grea. Peste care a venit si vestea "minunata" prin care sufletul pereche a ramas si el fara job (si asta de aproape un an).

Daca ar fi fost vorba despre un site de-al meu... probabil nu as fi cerut ajutorul, l-as fi inchis si as fi asteptat vremuri mai bune. Insa aici e vorba de mai mult de un site. E o comunitate cum rar am vazut... si la care multi dintre voi ati pus umarul... si nu cred ca ar fi fair din partea mea fata de voi sa renunt.

Mai mult, site-ul a tot crescut. Una este sa renunti la un wordpress cu comment-uri de tip cancan, unde moderarea lipseste cu desavarsire... si alta este sa renunti la experientele impartasite aici pe forum, de mii de useri. Una este sa renunti la un site care de-abia se chinuie sa intre in rank 1.000.000 pe Alexa, si alta este sa renunti la unul care are deja rank 92.000 (worldwide). Probabil daca aveam content US/UK... ne-am fi numarat printre primii 10.000. Sau daca am fi inceput din 2000 (cu content romanesC), printre primii 20.000.

Anyway... in final... totul depinde de bani. Pentru ca in rest mi-am dedicat cat am putut pentru acest proiect. Si ca dovada cred ca sta faptul ca e super stabil si super fast. Mai departe, vedem ce doresc si userii care pana acum au stat pasivi. Daca vor sa ne oprim... ma tem ca nu vom avea de ales.

Oricum ar fi, aveti tot respectul meu.
MonkY out (ma duc sa zac in continuare)