Quote Originally Posted by r1r2000 View Post
Monky a zis

"Dupa aceea sunt "afaceristii". Suna urat, dar din pacate, doar asa ii pot numi pe cei care in afara de aria de Bazar, nu mai vad nimic altceva. Stiu cateva cazuri concrete cu oameni care au facut bani frumosi aici. Si vorbesc de sume serioase, nu de maruntis. De-aici insa, cu cateva mici exceptii, pauza. Nu ar dona nici macar 0.1% din castiguri... Lor ce sa le facem? Pentru ca la urma urmei nu incalca nicio regula."

Pai fa o regula, ca poti, sa plateasca o suma pe an, o suma care sa le convina si lor si care sa ajute si forumul. Tu ai idee cam cat castiga deci ai idee si cat ar fi rezonabil sa plateasca. Vor bine, nu vor iar bine sunt liberi sa fie useri obisnuiti care isi vand jocurile pe care l-au jucat adica probabil 5 pe luna maxim. Si eu raman la parerea mea, 1 euro pe an de fiecare dispar 18000 din cei 20000 , nu-i nimic daca nu au vrut sa dea 1 euro amarat inseamna ca nu ii intereseaza si scad subsatantial toate cheltuielile de hosting, cred.
S-a mai discutat: http://www.consolegames.ro/forum/f6-...pe-aria-bazar/
Si chiar in thread-ul asta s-a mai amintit de cateva ori treaba asta.

Eu am explicat acolo care e problema, dar unii sunt ca Pogea, prima data aplica, apoi se gandesc la efecte.
Daca ar disparea 18.000 din 20.000 n-ar fi o problema asa de mare, insa o sa dispara aproape toti userii asa, vor mai ramane cateva zeci, poate cateva sute, desi ma indoiesc. Si sa vezi ce frumos va fi forumul atunci, ti-o zic din experienta, activez si pe astfel de forumuri cu aprox cateva sute de membri activi (dintre care vreo 20-30 sunt activi).

In fine, sa se puna taxa, sa vedem daca asa se salveaza forumul.

Pe Licitatii am vazut ca-s piese grele, poate ma bag si eu la o licitatie, desi cateva jocuri de acolo le am si altele nu-s pe gustul meu, dar pentru asta sunt schimburile.

Si o sa incerc sa mai scot la licitatie cate ceva de pe acasa, poate mai intra niste banuti. Si cred ca asa ar putea ajuta mult mai multi, sunt sigur ca fiecare din noi are acasa un joc care nu-i mai place sau (de ce nu) alte chestii: poate un controller in plus sau chiar componente hardware, o memorie ramasa de la un upgrade, etc. Maruntisuri care noua nu ne mai folosesc, dar pot fi utile pentru altii. Si in loc sa stoarcem 20-30-50 lei pentru ele mai bine sa intre la hosting.