Single post: Adios THQ & Goodbye Darksiders!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Adios THQ & Goodbye Darksiders!

    Sincer, in curand cred ca o sa refuz sa mai scriu vesti proaste. Studiouri inchise, lanturi intregi de magazine in faliment, nume grele care dispar subit... Doar ce vorbeam despre Atari ieri, si iata ca astazi mai cade un nume mare. De data aceasta: THQ. Toti stiam de problemele financiare avute, insa am tot sperat ca putem da o mana de ajutor (vezi threadul acesta)... in plus ultimele titluri de la THQ au fost chiar ok chiar si din punct de vedere al vanzarilor. Din pacate insa, astazi... dupa o licitatie de mai bine de 22 de ore, asset-urile THQ au fost cumparate de diverse studiouri.

    Si aici vine marea mea suparare. Cum Dzeu au venit firme precum Ubisoft, SEGA si Crytek sa cumpere IP-uri gen South Park: The Stick of Truth sau Homefront si Red Faction... si sa nu vrea nimeni sa cumpere Darksiders (Vigil Games)!?! Sa-i ia naiba cu banii lor cu tot! Ubisoft a cazut maxim in ochii mei din acest moment. De cate ori au avut ocazia sa-si mai spele pacatele, au dat-o din nou cu nuca in perete.

    Nu mai inteleg nimic din lumea asta in care traim. Daca facem un calcul simplist... s-au vandut peste 2.5 milioane de exemplare (Darksiders I si Darksiders II). La un profit minim de 10 USD, si automat am vorbi de 25 milioane de dolari. Si cu toate acestea, participantii la licitatie nu au oferit nici macar 500.000 de dolari. Dar in schimb Ubisoft a oferit si cumparat cu 3.26 milioane de dolari "renumitul" South Park: The Stick of Truth. Poate asa e mai bine... sa scoata in continuare jocuri tampite, decat ceva cu un story serios si cu caractere deosebite.

    Sa nu ma intelegeti gresit... n-am nimic impotriva South Park-ului... doar sunt dezgustat de situatie. Printr-o comparatie mica, Homefront e un joc mediocru, cu nota 70 pe metacritic. Darksiders are 81-85... Homefront se vinde si va mai exista ca titlu, Darksiders nu si Vigil Games se inchid complet.

    Anyway, sorry... sunt suparat. Asa ca ma opresc aici si listez mai jos cine ce a cumparat din IP-urile si studiourile detinute de THQ. Have a good night!
    Sega
    To purchase Relic (developer of Warhammer 40K and Company of Heroes 2) for $26.6 million. (Interestingly, Bethesda Softworks owner Zenimax media came just short of winning this portion with a $26.3 million bid.)

    Koch Media
    To purchase Volition (developer of the Saints Row and Red Faction games) for about $22.3 million.
    To purchase the Metro franchise license for nearly $5.9 million.

    Crytek
    To purchase the Homefront license for $544,218.

    Take 2
    To purchase Evolve (a turtle Rock Studios project trademarked last year) for about $10.9 million.

    Ubisoft
    To purchase THQ Montreal (developer of the upcoming 1666, among others) for $2.5 million
    To purchase the license to South Park: The Stick of Truth for about $3.26 million (though South Park Studios is putting up some legal argument over that part of the sale)
    Attached Images Attached Images darksiders_goodbye.jpg