Nu va mai bateti capul cu zvonuri si specificatii. The real thing o sa vedem atunci cand apar. Nici nu ma mai intereseza specificatiile ca oricum nu-mi folosesc la nimic. Din partea mea pot sa le tina secrete. Eu vreau sa vad cum vor folosii acel hardware, ce jocuri vor scoate, cu ce grafica, cum vor rula. Niste specificatii tehnice sau ca are sau nu are nustiu ce arhitectura nu garanteaza calitatea jocurilor.

Pe PS3 avem si titluri care arata jalnic si ruleaza la fel de jalnic si altele care arata grozav si au framerate stabil. Nu stiu daca e cazul sa comparam atat de mult consolele cu PC-ul. Consolele nu au un sistem de operare mancator de resurse si am citit pe undeva ca jocurile de consola au legatura directa cu hardware-ul, fara a mai avea un API / strat software care sa faca legatura intre joc si hardware-ul pe care ruleaza, cum se intampla in cazul PC-urilor.

Cine vrea gaming la cel mai inalt nivel tehnic isi ia PC high-end, daca isi permite. Consolele sunt facute sa fie cat de cat accesibile. Oricum se vor vinde indiferent de ce vor scoate. Marea masa a cumparatorilor (prostimea) nici nu stiu ce e ala Cell sau care e diferenta intre 4 si 8GB Ram, ei oricum se joaca aproape non stop Call of Duty la 1024x600 pe televizoare de 50".