Comparatia cu telefoanele mi se pare deplasata. Ok, sunt device-uri high-tech (sau asa se presupune ca va fi PS4), dar de aici si pana la a le aduce pe ambele in orice discutie mi se pare cale lunga. Putem pana la urma sa o luam in sens invers si sa ne gandim ca telefoanele zilelor noastre au de fapt preturi aberante.

Cat despre putere de procesare, pipeline-uri si toate cele eu nu spun decat ca si la batraneasca varsta de 7 ani, PS3 are si va avea jocuri mult mai bune decat au si vor avea in viitorul apropiat smartphone-urile.

In ceea ce priveste PS4, eu sunt circumspect si astept sa vad ce iese din optimizarea pentru care sunt renumite consolele.(doar acum sunt mai apropiate de un PC, right?) Nu cred ca vom avea parte de ceva absolut iesit din comun, insa cred ca va fi o evolutie naturala spre care vom merge cu totii. Avioanele cred ca raman pentru urmatoarea generatie de console. Oricum, daca PS4 va fi un fel de mini-upgrade la PS3, cred ca Sony va iesi din scena precum Sega si Dreamcast.(desi acolo au fost altele la mijloc)