Quote Originally Posted by aquapolis View Post
Te cred, chiar am studiat si eu un pic, aici la JBL scrie asa, stratul 1=2-4cm. gros JBL AquaBasis plus peste care 5-6cm. JBL manado
Hmm, eu stiam ca JBL Manado are deja fertilizant... dar s-ar putea sa ma insel. Eu am avut numai probleme cu JBL, asa ca nu mai vreau sa aud de ei.
Quote Originally Posted by aquapolis View Post
peste aceste straturi mai pun pietris?
Nu-ti recomand sa combini diferite substraturi, de diferite dimensiuni si/sau diferite proprietati. Daca sunt marimi diferite, ce este mai greu si cu bob mai mic se va duce la fund si in timp se va tasa/imbacsi substratul. Daca au proprietati diferite, te poti trezi cu exces de fertilizant, calcar sau mai stiu eu ce. E bine sa folosesti doar solutia de la acelasi producator... de obicei nu degeaba testeaza ei ani de zile solutiile lor.
Quote Originally Posted by aquapolis View Post
dupa ce am citit aici pe forum mai multe scrise de tine, inteleg ca ti-ai facut sistem cu picurare...nu mai cari galeti, spune-mi cum e functio' sistemul, merita investitia?
Sistemul de picurare, desi a costat destul de mult si a constat intr-o groaza de modificari prin casa (tras zeci de metri de cupru, dat o groaza de gauri prin pereti, etc), si-a meritat fiecare banut si efort. Cred ca de 3-4 ani nu am mai schimbat apa la "furtun si galeata", si e apa cristal. Insa, pentru a fi posibil un asemenea sistem, trebuie sa ai de la inceput preaplinul (la mine asta a constat in dat gaura in geam). Mai mult, sper sa nu faci greseala mea, si sa faci tur si retur. Eu am facut doar tur, si retur se duce pe geam. Nu-i problema, ca se duce apa in gradina, dar din pacate iarna ingheata. Motiv pentru care trebuie sa investesti si intr-un senzor de nivel, care numai ieftin nu e (electrovalva + senzorul cred ca sunt in jur de 500 RON).
Quote Originally Posted by aquapolis View Post
de unde ai luat filtru de carbon + filtru mecanic de 5 microni pt.apa (daca nu este secret).
Nu e niciun secret. Eu l-am luat de pe Valea Cascadelor, unde sunt sute de magazine si vanzatori cu produse sanitare. Am vazut si prin Hornbach & Co... Acolo iti trebuie 2 sau 3 "sticle" si mediul de filtrare... si gata.
Quote Originally Posted by aquapolis View Post
alt sait de unde sa iau incalzitorul de substrat nu ai? ca eu nu am gasit sau nu e permis aici, se interpreteaza ca facem reclama?
Eu tot ce am luat intr-o perioada, a fost de pe Pepika.ro - Magazin online cu hrana, echipamente si accesorii pentru pesti, caini, pisici, reptile, pasari si rozatoare. Acvarii si terarii., Reef.ro - Reef Aquarium - Importator, distribuitor de pesti, plante, corali, produse si echipamente de acvaristica dupa care m-am suparat si mi-am comandat toate cele din Germania. Nu doar ca gasesc orice imi trece prin cap (eu sunt cam "fan" Dennerle, care la noi e aproape de negasit), dar ies si mult mai bine ca bani. De la noi nu mai cumpar decat mancare pentru pesti.