Tara in care e greu sa fii un om cu coloana vertebrala. Circumstantele in care se desfasoara lucurile la noi, in general, te obliga se decazi intr-un fel sau altul. Cand eram mai mititel, nestiind ce avea sa urmeze mai tarziu, imi spuneam intruna ca imi voi vedea de treaba mea, voi fi corect si voi ajuta pe toata lumea. Acum insa, mi-e imposibil sa fac asta, pentru ca un astfel de om este luat de prost si are numai si numai de pierdut, din pacate. Care e solutia ? Unii ar spune emigrarea, dar nici asta nu mai reprezinta o rezolvare sigura a problemelor, pentru ca au avut grija " albiciosii " nostri sa ne faca de ras peste tot pe unde au umblat. Nu stiu ce se va intampla cu noi, deoarece e limpede ca mergem din rau in mai rau.

E clar ca nu e nimeni in stare sa ne conduca in momentul asta si poate nici nu va fi vreodata, pentru ca toti cei care vin la putere se gandesc cum sa-si umple buzunarele mai repede. Degeaba s-a dus Ceausescu, degeaba s-ar crea alte revolutii, pentru ca ar veni din urma altii tot corupti, care n-ar misca un deget pentru popor. Chiar nu voiam s-o dau in politica, dar din pacate totul se leaga de ea. Pana nu se " umbla " la constitutie, suntem legati de maini si de picioare. O bomba in parlament, care sa extermine toti viermii de acolo, ar fi unica solutie. Pentru ca, legal, nu ai cum s-o scoti la capat cu ei.