offtopic, Hyp, mie unul imi e greu sa iti citesc posturile anterioare. nu spune nimeni ca trebuie sa fii maniac cu punctuatia, insa daca iti grupezi ideile mentinand un sir logic si le aranjezi in citeva paragrafe, atunci te asiguri ca lumea intelege si nu esti nevoit sa te repeti. e vorba de respectul acordat celor care te citesc. in plus, posturile/exprimarea gen messenger nu este tolerata aici din aceleasi motive. toti facem un efort (unii mai mult, altii mai putin) asa ca o sa te rog sa incerci sa postezi asa cum ai facut-o in ultimul post. e o diferenta de la cer la pamant intre el si cele anterioare.

anyway, vezi exemplele mele de mai sus. in plus de asta, daca tu supravietuiesti insa totul in jurul tau e daramat sau decazut, la ce bun? cu ce te incalzeste asta? eu nu doresc copiilor mei (viitori ca momentan nu am nici unul) sa traiasca intr-o lume in care padurile sunt defrisate complet iar riurile sunt pline de peturi. cam asa se pune problema si in gaming, precum si in orice alt domeniu/industrie. ok, tu supravietuiesti. dar umasii tai? comparatia este putin fortata insa teoria din spate e aceeasi. ma mir ca nu o intelegi. da, pe termen scurt poate cistigi insa pe termen lung e mai complicata treaba si e posibil sa suferi si tu.

o sa sune funny ce iti spun insa mie mi se pare fff adevarat. criza de tip capitalist presupune ca fiecare participant rezista cum poate si eventual il mananca pe celalalt ca sa absoarba el putinul ramas. problema pleaca din mentalitatea celor care practica o astfel de economie si din politicile concurentiale. daca in loc sa se inchida in ei, s-ar deschide pentru a forma noi parteneriate si daca ar pune in comun resursele (cite sunt) ramase, atunci le-ar fi mult mai usor sa treaca peste criza. este cam ce s-a vrut la inceput cu UE cind s-au hotarit sa puna in comun resursele miniere. so, rezistenta pe tip de criza este data de comunitate/unitate, nu de singularitate asa cum ne-am invatat pina acum. de fapt, romanul stie asta si se practica pe timpu lu ceasca la greu, doar ca a uitat intre timp, furat fiind de mirajul imbogatirii pe timp de noapte. uite ca acum vine plata. cine poate, face fatza, cine nu, spate.