Interesant ce se intampla pe aici.

Am dat "Thanks" lui Swing la un post in care spune multe adevaruri despre felul in care ne comportam in grupul din ce in ce mai mic de oameni carora le place sa mai pocneasca pe cineva cu un hadouken, etc. Cred ca problema este legata de una din mentalitatile defecte ale romanului: eu sunt smecher, tu esti fraier. Si se mai trage pentru ca exista personaje care prin comportamentul lor propriu resping pe altii care au fost parte din grup sau care inca mai sunt, asa ca sa se tina de un fir de ata. Dar n-as vrea sa o dau in lucruri prea serioase ca nu prea va plac astea pe aici.

Ca sa revin la subiect, si anume de ce s-a scos SSF-ul de la Otaku, as vrea sa apreciez faptul ca organizatorii Battlekon si-au facut aparitia pentru a da totusi o explicatie, desi ea nu mi se pare fondata. Dupa parerea mea, SSF AE si MK9 nu ar trebui sa lipseasca de la niciun eveniment de fighting games. Sunt jocuri care au definit acest gen de-a lungul timpului si care o fac in continuare (si turneele de afara subliniaza asta). Sa fim seriosi, Marvel si SFxTK sunt deviate din AE, Injustice din MK si asa mai departe. Isi mai au locul si fighterele 3D pentru care as zice ca "icoana" este Tekken. Nu vreau sa intru in polemici si alte povesti, este parerea mea si o sustin. Nu pot decat sa-mi exprim dezamagirea ca dupa ce erau 2-3 evenimente de gen pe an - pentru care repet, veneam sa incerc sa fac parte dintr-o "comunitate" doar ca sa mai vad si eu lumea din ea, ce mai fac, ce mai zic unii altii, sa vad efectiv cum mai joaca lumea, sa mai schimb o vorba, sa mai fac o caterink si nu ca sa castig (pentru ca stiu prea bine toti cei de pe aici ca sunt praf la AE) - acum la unul din ele nu exista AE-ul pe care-l prefer din motive personale. Nu arunc cu mizerie de ce exista alte jocuri in locul AE-ului, spun ca AE-ul trebuie sa fie by default si pe langa el sa existe si altele (am zis mai devreme de ce).

Am batut campii destul. Pe scurt, catre organizatorii Battlekon: nu exista nicio sansa sa putem face ceva ca SSF-ul sa intre totusi in jocurile participante la eveniment? Multumesc anticipat pentru raspuns.